Nedelja, 11.06.2006.

11:43

Ahtisari: Pregovori u Beču uspešni

Marti Ahtisari izjavio je u Prištini da je u dosadašnjim razgovorima u Beču postignut uspeh "jer je sada jasan svačiji stav".

Izvor: B92, Beta

Default images

Specijalni izaslanik UN za pregovore o Kosovu je na konferenciji za novinare rekao da se tehnički pregovori neće završiti narednih nedelja, već da će ekspertski timovi nastaviti sa radom. On je, završavajući trodnevnu posetu Kosovu, najavio da će u prvoj polovini jula najpre konsultovati SB UN, a potom će pozvati obe strane na najvišem nivou da iznesu svoje stavove o statusu Kosova.

"Apelujem na kosovske lidere da udovolje zahtevima kosovskih Srba", rekao je Ahtisari i dodao da su svi odgovorni da se stvore bolji uslovi za manjine i da se ubedi međunarodna zajednica da "kad neko nešto kaže o multietničnosti Kosova, to stvarno i misli".

Specijalni izaslanik UN rekao je da se do sada nikada nije javno izjasnio o budućem statusu Kosova i da to neće učiniti ni danas, ali je dodao da se u javnosti iznose različiti stavovi koje on ne želi da komentariše. "Biće veoma zanimljivo videti kakve će stvavove u junu o budućem statusu Kosova izneti Beograd i Priština", rekao je on.

On je rekao i da je zamisao dosadašnjih pregovora bila da se pronađu uslovi za pristojan život većine, ali i manjina, i dodao da se "pristojan život mora obezbediti bez obzira na budući status".

Odgovarajući na pitanje da li će se smatrati odgovornim ukoliko Kosovo dobije nezavisnost i ta odluka potakne preko 100.000 Srba da napuste pokrajinu, Ahtisari je rekao da se nada da do toga neće doći, jer u ovim pregovorima se pokušavaju stvoriti uslovi u kojima će većina i manjina moći da žive zajedno.

Ahtisari u Mitrovici

Specijalni izaslanik UN za rešavanje statusa Kosova, Marti Ahtisari apelovao je u severnoj Kosovskoj Mitrovici na obe strane da nađu rešenje za Kosovo. "Ako se jedna zajednica ne oseća prijatno, onda vlast na Kosovu, policija i pravosuđe moraju da imaju kvalifikovane ljude, pripadnike svih zajednica, kako bi se stvorila ravnoteža u rešavanju slučajeva", rekao je Ahtisari.

Finski diplomata najavio je korigovanu verziju o broju novih srpskih opština na Kosovu i rekao da će u Beču, i pored zastoja, biti nastavljeni razgovori o decentralizaciji.

Lider Srpskog nacionalnog veća Severnog Kosova Milan Ivanović kaže da je tokom razgovora Ahtisariju preneto da je od početka godine u regionu Kosovske Mitrovice bilo sedamdesetak etnički motivisanih napada na Srbe, a da počinioci nisu otkriveni.

Ivanović je finskom diplomati rekao da Srbi nisu zadovoljni radom policije i da se neće miriti sa nezavisnim Kosovom: "Rekli smo mu da je potrebno poštovati međunarodne sporazume kao što je ovaj o funkcionisanju policije u odnosu na etnički sastav, a ne da ovoliko prisustvo policajaca Albanaca destabilizuje i uznemirava Srbe u severnom delu. Prisustvo policije se poklapa sa povećanjem nasilja. Tražimo poštovanje međunarodnih propisa i ne želimo nikakvo nezavisno Kosovo, jer to znači nemogućnost srpskog opstanka i etničko čišćenje".

A nosilac Srpske liste za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže za B92 da im je Ahtisari rekao tokom razgovora da mu je Kontakt grupa dala striktni zadatak da se pregovori o konačnom statusu završe do kraja godine, a da je za većinu zemalja koje su uključene u te razgovore najprihvatljivija neka vrsta nezavisnosti. Ahtisari verovatno planira da u julu organizuje sastanak delegacija Beograda i Prištine na najvišem nivou, kada bi se razgovaralo o konačnom statusu Kosova, kaže Ivanović: "Nas je interesovalo koliko novi predlog predsednika Tadića i Koštunice može uneti neku novu dinamiku i koliko je za njih to relevantan predlog. Stičem utisak da on planira da posle sednice Saveta bezbednosti napravi sastanak na najvišem nivou, ali i zato što je to sam planirao. U drugoj polovini jula se može očekivati njegov predlog da se dve delegacije sastanu na najvišem nivou i razgovaraju o politčko-pravnom statusu Kosova i Metohije".

Eksperti za decentralizaciju iz tima međunarodnog posrednika za pregovore o statusu Kosova Martija Ahtisarija razgovaraće sutra u Beogradu sa članovima pregovaračkog tima Srbije. Očekuje se da centralna tema razgovora bude broj novih opština na Kosovu sa srpskom većinom, preneli su Beti izvori iz krugova bliskih beogradskom pregovaračkom timu. Beograd je na pregovorima u Beču zatražili formiranje 13 novih srpskih opština na Kosovu, dok su pregovarači iz Prištine predložili tri nove opštine i proširenje Novog Brda, jedne od pet postojećih opština na Kosovu u kojima Srbi čine većinu. Eksperti iz Ahtisarijeve su ovih dana o broju opština u Prištini razgovarali sa kosovskim pregovaračkim timom.

Dolazak međunarodnih eksperata u Beograd poklapa se sa boravkom njihovog šefa Martija Ahtisarija Kosovu. I jedni i drugi verovatno obavljaju poslednje razgovore o dosadašnjem toku statusnih pregovora, pred sednicu Saveta bezbednosti UN 20. juna. Ahtisari će na njoj podneti izveštaj o dosadašnjem toku pregovara, a šef UNMIK-a Soren Jesen Petersen će izvestiće Savet bezbednosti o sprovođenju međunarodnih standarda na Kosovu.

"NATO ostvario svoju misiju"

Kfor će ostati na Kosovu dokle god to budu želeli narod i lideri Kosova, izjavio je u Prištini komandant međunarodnih snaga na Kosovu  Džuzepe Valoto. Na sinoćnoj ceremoniji obeležavanja sedam godina od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo, on je rekao da je posle sedam godina NATO ostvario svoju misiju. "Ovde postoji mirna i konstruktivna situacija", rekao je italijanski general.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Podeli: