Funkcioneri više stranih bezbednosnih službi imaju veliko poverenje u planove Nemačke za sprečavanje nasilja na predstojećem Svetskom prvenstvu, koje počinje 9. juna.
"
Imam utisak da su veoma dobro pripremnjeni i da su pokrili sve moguće pretnje", rekao je zvaničnik iz Južne Koreje zadužen za borbu protiv terorizma Min Jang. Južna Koreja je bila, zajedno sa Japanom, domaćin prošlog SP, prvog posle terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001.
"
Mi smo bili veoma zabrinuti zbog opasnosti od terorista koji koriste letelice. Nemačka je više koncentrisana na huligane, nego na ekstremizam ili terorizam, i čini mi se da se dobro bore sa pretnjama sa kojima se suočava svako SP", rekao je Min Đang.
On je razgovarao sa Rojtersom posle poslednjeg velikog međunarodnog sastanka o planiranju bezbednosnih mera za SP u Nemačkoj.
Ministar unutrašnjih poslova Nemačke
August Haning izjavio je da se pri kreiranju bezbednosnih planova razmišljalo i o septembarskim napadima na SAD, kao i o napadu na izraelske sportiste tokom Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine.
On je ponovio da nadležni nemaju informacije o bilo kojoj specifičnoj pretnji velikom takmičenju, na kome će učestvovati 32 reprezentacije.
Britanski policijski zvaničnik Stiven Tomas, zadužen za praćenje svojih navijača u inostranstvu, izjavio je da je EP u Portugalu 2004. godine pokazao da je reputacija engleskih navijača kao huligana "potpuno neosnovana".
Oćčekuje se da će u Nemačku doći oko sto hiljada navijača iz Engleske. Problematični navijači, registrovani u ranijim neredima, neće moći da putuju tokom Svetskog prvenstva. Ovog leta biće ih oko 3800.
Nemački zvaničnici su naglasili da su svi posetioci iz inostranstva, čak i bez ulaznica za utakmice SP, dobrodošli da uživaju u jednomesečnoj fudbalskoj zabavi. Oni žele da svetu predstave otvorenu, tolerantnu i prijateljsku Nemačku.
"
Uprkos svim bezbednosnim zahtevima, mislimo da ćemo uspeti da ostvarimo moto SP – ‘Vreme za stvaranje prijateljstva'", rekao je Haning.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare