Utorak, 19.12.2000.

16:02

O ZASTITI ZIVOTNE SREDINE

Izvor: B92

Default images
Prljava i zastarela industrija, smog, radijacija, uranijumske bombe, skladistenje nuklearnog otpada i slicne teme, u ovom trenutku sigurno nisu predmet razmisljanja prosecnog stanovnika Srbije. Medjutim, problem je sto o zastiti zivotne sredine, jednom od osnovnih svetskih problema, ne razmisljaju ni oni kojima je to posao. Tacnije, formiranjem nove savezne vlade, ministarstvo za zastitu zivotne sredine je jednostavno ukinuto, a ista sudbina ocekuje ovo ministarstvo na republickom nivou. Savetnik u Ministarstvu za zastitu zivotne sredine Srbije, Gordana Brun, kaze za B92 da je u Srbiji jako niska svest o ovom pitanju: "Svi jos uvek veoma dobro osecamo posledice NATO-bombardovanja i znamo sta se desavalo na ovim prostorima, koja su to mesta ugrozena i sta sve treba i koliko novca i vremena uloziti da saniraju te stete". »Nije ovo jedini razlog za postojanje ministarstva za zastitu zivotne sredine«, kaze Gordana Brun i objasnjava da ono treba da bude brana jednoj vrlo uocljivoj pojavi: "Razvijene zemlje svoje prljave tehnologije salju u manje razvijene, hemijski i drugi otpad takodje skladiste i ono o cemu posebno mora da se vodi racuna, a to ja nakon uvodjenja tih tehnologija, sada se bavimo posledicama, a ne preventivom".

Problemi koje imamo nece nestati ukidanjem Ministarstva za zastitu zivotne sredine, kaze savetnik u ovom ministarstvu, Gordana Brun. Ona navodi da ministarstvo ima svega 63 zaposlenih i to poredi sa Velikom Britanijom gde se ovim poslom bavi 28 hiljada ljudi. »Jedna od najvaznijih stvari ovde je novac, vlast misli da ce ustedeti, a u ovoj oblasti se sada zapravo dodeljuju ogromne donacije«, kaze Gordana Brun i iznosi primer: "Pakt stabilnosti i program za obnovu zivotne sredine u jugoistocnoj Evropi pretpostavlja veliki deo donacija za obnovu zivotne sredine". Zastita zivotne sredine je jedan od tri prioriteta za koje ce se zalagati Svedska kao novi predsedavajuci Evropske unije. »To je pitanje buducnosti covecanstva«, kaze Gordana Brun, i dodaje da sve razvijene zemlje, ali i one u tranziciji, ne samo da imaju ministarstva za zastitu zivotne sredine, vec su formirale i operativne agencije, prenosi B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: