Gazni sloj letnje gume prilagođen je vožnji na višoj temperaturi i po suvim kolovozima. Kod niskih temperatura vazduha gazni sloj letnjih guma otvrdne, pa je zato prijanjanje na put lošije, a put kočenja duži. Zakoni propisuju da dubina dezena gazećeg sloja letnjih automobilskih guma mora biti 1,6 mm. Poželjno je, ipak, da ta vrednost iznosi bar 3 mm, jer tada možemo da tvrdimo da guma ne ugrožava bezbednost na putu. Već pri brzini od 80 km/h guma mora da odvede sa površine kontakta sa puta i do 20 l vode, a to može da se obezbedi jedino ako je dubina dezena gazećeg sloja najmanje 3 mm.
Gazni sloj zimske gume mekši je i bolje naleže na put i kod niskih temperatura, ali se zato na vrućem letnjem asfaltu brzo troši. Dakle, zbog specijalnih materijala i komponenti, i načina pravljenja te dubine šara, zimska guma bolje prijanja na snežne, ledene i vodene podloge, i uopšte bolje se prilagođava niskim temperaturama i omogućava bolje kočenje.
Zimske gume imaju dodatnu oznaku M + S. One obezbeđuju najveću sigurnost ako su montirane na sva četiri točka. Zimske gume su stoga potrebne u promenjenim klimatskim uslovima, i osiguravaju znatno bolju, sigurniju i ekonomičniju vožnju u uslovima kada je kolovoz prekriven snegom, poledicom i ledom, vodom, na hladnim i suvim putevima, i uopšte u svim zimskim vremenskim uslovima.
Bez osvrta na finansijsku situaciju, u našim klimatskim uslovima preporučuje se zamena letnjih guma zimskim već početkom novembra, odnosno najkasnije onda kada se temperatura spusti ispod 7°C.
Kako voziti po snegu?
Pored toga što je pravilnim izborom guma vožnja sigurnija, u nepovoljnim zimskim uslovima nije loše pridržavati se i sledećih saveta:
Generalno: pažljivija vožnja, bez naglih promena pravca vozila, bez naglog ubrzavanja i kočenja, prilagođena brzina, veće odstojanje od vozila ispred...
Kočenje: obzirom na otežane uslove vožnje, kočenje se mora predvideti ranije i, što je moguće više, koristiti kočenje motorom (prebacivanjem menjača u niži stepen prenosa), a kočnica se ne sme upotrebljavati naglo, kako točkovi ne bi privremeno blokirali i proklizali, jer ih je tada teško iskontrolisati. Najbolje je koristiti kočnicu postepeno i sa više uzastopnih slabijih pritisaka.
Pokretanje auta: prilikom pokretanja auta na snežnoj podlozi, ne treba naglo ubrzavati, već polako i postepeno, a ako točkovi počnu da proklizavaju, treba ubaciti menjač u višu «brzinu», kako bi smanjili silu na točkovima i na taj način mirno krenuli. Ukoliko je automobil opremljen sistemom protiv proklizavanja pogonskih točkova, trud koji ulazete u polazak na snegom pokrivenom putu biće znatno manji.
Krivine i skretanja : pre skretanja (krivine), potrebno je usporiti vozilo dok ste na pravcu, a zatim lagano, okretati volan u željenom pravcu, kako točkovi ne bi proklizali i otkazali poslušnost. U krivini treba držati konstantnu brzinu i izbegavati naglo dodavanje gasa kako bi izbegli poremećaj balansa vozila. Podrazumeva se da bi naglo pritiskanje kočnice, ukoliko vaš auto nema sistem protiv blokiranja točkova, učinilo da se prolazak kroz krivinu pretvori u pravolinijsku putanju prema ivičnjaku ili jarku.
Kako čuvati letnje/zimske gume?
Prilikom zamene letnjih guma zimskim, ukoliko su u dobrom stanju, gume treba uskladištiti i čuvati do početka proleća, odnosno do toplijih meseci, kada će se izvršiti ponovna zamena guma, i umesto zimskih staviti letnje gume. Dakle, gume se ne bacaju, već se na ovaj način generalno umnogome produžava rok trajanja guma, pošto se i zimske i letnje gume mogu koristiti po više godina, jer se koriste u uslovima za koje su i pravljene.
Prilikom odlaganja guma potrebno je obratiti pažnju na sledeće:
Pre odlaganja zapamtite (obeležite) položaj guma na točkovima, naročito ako su prednje i zadnje različite, a i zbog rotiranja, kako bi se podjednako trošile.
Očistite gume od prljavštine i kamenčića sakupljenih tokom upotrebe.
Gume čuvajte na suvom, hladnom i tamnom mestu.
Možete ih držati uspravno ili položeno (ukoliko su skinute sa osovine, tj. točka), ali nikako nakrivljene. Skladištite ih dalje od benzina, ulja i masti, i drugih supstanci koje mogu imati neželjene reakcije na gumu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Džes i Majk Miler, britanski par koji je stekao ime otvoreno govoreći o svojoj vezi i snimajući sadržaj za odrasle, objavili su da se razvode nakon 11 godina braka.
Mnogi od nas svakodnevno posežu za napicima sa kofeinom kako bi se razbudili ili izdržali naporan dan – gotovo 90 odsto ljudi unosi kofein svakodnevno.
Kardiovaskularne bolesti (KVB) i dalje su vodeći uzrok smrtnosti u svetu, odnoseći gotovo 17,9 miliona života godišnje, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.
Svaki ljubitelj filmova ima jedan naslov koji smatra obaveznim za gledanje – onaj koji preporučuje svima, bez izuzetka. Glumac Sem Rokvel otkrio je jednom prilikom svoj favorit među vesternima.
Na dan kada joj je poginuo sin, Kete Kolvic je zapisala da radi na jednoj plastici: „Od nje je nastalo nešto poput pijete. Majka sedi, a mrtvi sin joj je među kolenima, na krilu. Više to nije bol, već zamišljenost“.
Jedan od najiščekivanijih filmova godine, "Frankenštajn" u režiji Giljerma del Tora, stigao je na Netfliks i već izaziva ogromno interesovanje publike.
Američko-francuski glumac Timoti Šalame (Timothée Chalamet) nedavno je priznao da je razočaran što nije osvojio Oskara za najboljeg glumca za film A Complete Unknown.
Venezuela has officially requested military assistance from Russia, including the repair of Sukhoi fighter jets, upgrades to radar systems, and the delivery of missile systems, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova confirmed on Friday.
Since this morning, snow has started blowing again on Kopaonik, which, according to data from the Republic Hydrometeorological Institute of Serbia (RHMZ), was the coldest place in the country.
Kako se tražnja za električnim vozilima stabilizuje, proizvođači sve jasnije uviđaju da kupci traže veći domet, pouzdanije baterije i, pre svega, nižu cenu.
Javno dostupnih stanica za punjenje električnih automobila u Nemačkoj raste, ali niti dovoljno brzo, niti ravnomerno po pokrajinama, navodi Udruženje domaće autoindustrije VDA.
Komentari 30
Pogledaj komentare