Četvrtak, 19.08.2004.

16:27

Prevara sa decom rođenom za vreme bombardovanja

Iako je u nekoliko opština u užoj Srbiji i Vojvodini zbog takozvane pomoći Međunarodne organizacije za migracije nastala opšta pometnja, MUP Srbije još uvek ne istražuje taj slučaj.
Pripremila Jelena Aleksić

Default images

U Jagodini, Leskovcu, Kikindi, Vrbasu i Novom Sadu osvanuli su oglasi u kojima piše da Međunarodna organizacija za migracije daje 700 evra pomoći roditeljima koji su decu dobili u toku bombardovanja 1999. godine ili neposredno posle. Ta organizacija je neposredno nakon izbijanja čitavog slučaja demantovala da ima bilo kakve veze sa tim, što nije uticalo na smanjenje gužve u tim opštinama.

U svim slučajevima se traže isti dokumenti: državljanstvo, krštenica i otpusna lista iz porodilišta. Međutim, za taj komplet građani moraju da plate takse koje se kreću od 350 do 600 dinara. Osim toga, otvaranje deviznog računa, koje je neophodno, u zavisnosti od banke kreće se od 10 evra pa naviše. Iako se najčešće pominje da pomoć iznosi 700 evra, od nekoga možete čuti i da je reč o brojki od 6.000 evra. Što se tiče slanja dokumentacije, postoje dva tumačenja - jedno je da celokupna dokumentacija ide u sedište Međunarodne organizacija za migracije u Ženevi, a druga da ih treba slati na poštanski fah. Trenutna situacija je takva da su gužve malo manje, ali da na to nisu uticali pozivi opštinskih službi, već isticanje roka za prijavljivanje. Naime, neke od opština, poput kikindske, ponudile su i mogućnost vraćanja novca koje su građani uplatili za takse.

S druge strane, za razliku od roditelja koji su poverovali u čitav slučaj i čekali u redu ispred opštinskih službi, ostali građani Novog Sada jednoglasno tvrde da je reč o prevari.

Ombudsman u Vojvodini, Petar Teofilović, kaže za B92 da sve informacije govore da je reč o širenju lažnih glasina: "Došli smo do pouzdanih podataka da nikakva donacija, nikakav program ove vrste nije u toku, ne samo za našu zemlju, nego za bilo koju zemlju u okruženju. Na osnovu dosadašnjih informacija, nije postojalo nikakvo zvanično obaveštenje, nikakav poziv, bilo od strane nekog državnog organa bilo od strane neke nevladine organizacije, nego je to bila glasina koja se spontano širila."

Osim Vojvodine, groznica tog tipa zahvatila je i neke gradove u užoj Srbiji, poput Jagodine i Leskovca. Matičar iz Jagodine, Zagorka Maksimović, objašnjava za B92 da je u toku navodnog slanja molbi Međunarodnoj organizaciji za migracije u Jagodini izdato oko 500 izvoda iz matične knjige rođenih i državljanstva: "Takvo interesovanje nije povećalo prihode opštine, povećalo je posao opštinske uprave. Međutim, u opštini Jagodina se ne naplaćuje opštinska taksa, nego samo republička taksa koja ide u budžet Republike Srbije."

Istraga o čitavom slučaju još uvek nije pokrenuta, jer, kako nam je rečeno u MUP-u, Srbije, ne postoji prijava za pokretanje istrage o tom slučaju. Mirna Kosanović iz Komiteta pravnika za ljudska prava navodi za B92 da prijava nije neophodna: "Policija može samoinicijativno da reaguje, kao što i javni tužilac može samoinicijativno da reaguje, kao i što i vi, ako vidite neko krivično delo, ili vam se učini da vidite, pa ga prijavite."

Kosanović navodi i da se s pravničke strane gledano ovo delo može okarakterisati kao prevara, za koju je predviđena kazna zatvora od 3 meseca do 5 godina.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: