Sreda, 18.08.2004.

18:06

Koliko košta zlatna medalja u Atini ?

Izvor: B92

Default images

Većina olimpijskih zlatnih medalja vredi manje od 100 dolara, ali osvajanje neke može da znači veliki dobitak - naročito za sportiste u zemljama u razvoju.

Osvajači zlatnih medalja iz Rumunije dobiće 50.000 dolara bonusa, što je dvostruko više nego što dobijaju američki šampioni. Vlada Iraka obećala je 25.000 dolara po zlatnoj medalji, dok će šampioni iz Kenije pored novca dobiti televizore sa ravnim ekranom i mašine za veš.

Vlade, nacionalni olimpijski komiteti i razne korporacije udružili su se u nagradjivanju sportista - drevnoj olimpijskoj tradiciji.

Počevši sa 500. godinom pre naše ere, olimpijski pobednici dobijali su 500 drahmi - što je malo bogatstvo u vremenu kada je ovca koštala jednu drahmu - i besplatne obroke i mesta u pozorištu do kraja života.

Moderni sportisti i treneri različito gledaju na olimpijske povlastice.Rumunske gimnastičarke, koje su ove sedmice timski osvojile zlato,dobiće dva automobila, besplatno obrazovanje i doživotnu platu zajedno sa 50.000 dolara bonusa. U zemlji gde prosečna zarada iznosi 170 dolara, to je bogatstvo o kome većina Rumuna može samo da sanja.

Trener rumunskog ženskog tima Oktavijan Belu smatra da velike nagrade nisu mnogo podsticajne, jer se sportisti povlače posle prvih Igara.

Većina šampionki su tinejdžerke i Belua frustrira činjenica da samo mali broj sportiskinja učestvuje na dve ili vise Olimpijada, poput 25-godišnje ruske dive Svetlane Korkine:"One pokupe nagrade i odu", rekao je on. "To je pravi problem za mene".
Ali olimpijske isplate su sve veće, naročito u mladim demokratskim zemljama istočne Evrope, koje čeznu za prestižom.

Ukrajina će dobitnicima zlatnih medalja u Atini platiti dvaput više nego što je plaćala šampionima na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine. Pobednici će dobiti po 100.000 dolara od vlade i stanove u Kijevu.

Premijer Viktor Janukovič, koji je i šef Olimpijskog komiteta, rekao je da se Ukrajina "nada da će se pridružiti listi od 15 najboljih zemalja po broju osvojenih medalja" osvojivši najmanje pet zlatnih medalja u Atini. Ukrajina je za sada osvojila tri zlata.

Ruski šampioni mogli bi da dobiju čak 250.000 dolara. Vlada će im platini po 50.000 dolara, ali Olimpijski komitet Rusije radi na tome da ubedi kompanije da daju dodatne bonuse od po 100.000, ili eventualno 200.000 dolara. Rusi koji obore svetski rekord dobiće dodatnih 50.000 dolara.

Olimpijski komitet SAD nudi svega 25.000 dolara za zlato, 15.000 dolara za srebro i 10.000 dolara za bronzanu medalju. Američki plivači dobiće još 25.000 dolara za osvojeno zlato u Atini.

Ipak, nije sve u novcu. Iranski dizač tegova Hosein Rezazadeh, najsnažniji čovek na svetu koji je za zlatnu medalju u Sidneju podigao ekvivalent od tri frižidera, ima i grčko državljanstvo. Ali kada mu je Grčka ponudila 20.000 dolara mesečno kako bi se takmičio za njih, on je odbio.

Kada je tajlandska dizačica tegova Udompron Plosak osvojila zlato u nedelju u Atini, potpredsednik vlade rekao je da će joj dati 24.000 dolara sopstvenog novca, a nekoliko kompanija ponudilo je stipendije.

Njena najveća nagrada je, ipak, bila kada su njen otac i deda odlučili da se privremeno zamonaše u budističkom hramu kako bi pokazali svoju zahvalnost.

Olimpijski komitet Iraka obećao je 25.000 dolara za zlatne medalje iako će im biti potrebna podrška sponzora kako bi isplatili toliki novac. Irak je u Atinu poslao 25 sportista, uključujući i 18 fudbalera.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: