Utorak, 17.08.2004.

08:26

Srbija u 21. vek uz krst, krunu i Boga

Izvor: B92

Default images

Građani Srbije dobili su u utorak nove državne simbole.

Za Predlog preporuke o korišćenju grba, zastave i himne glasala su 183 poslanika Skupštine Srbije, dok su tri bila uzdržana. Do usvajanja novog ustava himna će biti pesma "Bože, pravde", zastava crveno-plavo-bela trobojka sa grbom, a grb -  grb Kraljevine Srbije iz 1882. Definisane su i svečane zastave predsednika Republike i predsednika Skupštine.

Predlagač Preporuke Miloš Aligrudić izjavio je posle sednice da je bilo vreme da se ideološki simboli zamene tradicionalim obeležjima države, precizirajući da je odluka o simbolima privremenog karaktera, sve dok se ne donese novi Ustav Srbije. Aligrudić je dodao da ostaje da se vidi da li će građani prihvatiti ovu preporuku koja nema snagu pravnog akta, nije obavezujuća i ne postoje sankcije za njeno neprimenjivanje.

Bojan Pajtić je novinarima rekao da iako su poslanici Demokratske stranke, glasali za simbole, nisu zadovoljni celim postupkom: "Mi smo glasali za promenu državnih simbola i to je jasan politički stav – državni simboli moraju da odgovaraju istorijskom trenutku, ali smo veoma nezadovoljni činjenicom da se ništa ne radi na novom ustavu. Nismo zadovoljni što se državni simboli menjaju na neprimeren način, ali izražavamo politički stav da oni moraju biti primenjeni."

U glasanju nisu učestvovali poslanici dve bošnjačke partije sa Sandžaka, Bajram Omeragić i Esad Džudžević, koji su izabrani na listi Demokratske stranke. Omeragić je ocenio da je preporuka usvojena zbog kampanje za lokalne izbore i da stranke bile za jer nije dobro da budu protiv nacionalnih simbola. On je reako da se u himni "Bože pravde" pominje samo srpski narod, a da u Ustavu piše da je Srbija država svih naroda koji u njoj žive.

Zadovoljstvo zbog usvajanja preporuke o državnim simbolima Republike Srbije izrazio je i princ Aleksandar Karađorđević, navodeći da bi zadovoljstvo bilo potpunije da malim intervencijama u tekstu himne nije donekle narušen njen istorijski kontekst.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

194 Komentari

Podeli: