Nebojša Medojević kaže da antievropski lobi upravlja državom, a Gordana Đurović da Kancelarija nije ni radila.
Na vest o ostavci Milice Đilas, crnogorska ministarka za evropske integracije Gordana Đurović ocenila je da Kancelarija Srbije i Crne Gore za pridruživanje Evropskoj uniji u prethodne dve godine "nije dala" rezultate. "Kancelarija SCG za pridruživanje EU će nastaviti sa radom, ali sve više se pokazuje da poslovi evropskih integracija trebaju primarno da budu u nadležnosti država članica", kazala je Đurović ocenjujući da je to "brži, efikasniji i jeftiniji put".
Portparol Demokratske partije socijalista, Predrag Sekulić, demantovao je navode Milice Đilas da u državnoj zajednici ne postoji politička volja za rešavanje ključnih pitanja neophodnih za pridruživanje EU. "Nije problem u našoj političkoj volji već je u greški u konstruisanju jedne ovakve zajednice," rekao je Sekulić.
Direktor podgoričkog Centra za tranziciju, Nebojša Medojević, ocenio je za B92 da je nedostatak političke volje na nivou vlada Beograda i Podgorice blokirao institucije koje su formirane da vode proces približavanja i asocijacije državne zajednice kao jednog entiteta. "Antievropski lobi je taj koji zapravo upravlja državom", istakao je Medojević: "Na žalost, to je još jedan pokazatelj da se nedostatak političke volje, spremnosti i želje u Podgorici i Beogradu da idu ka EU i implementiraju standarde EU ne može nadomestiti i da, praktično, daje se signal Briselu da će, ukoliko ima nameru da integriše SCG i Kosovo u EU, morati da preduzme malo konkretnije mjere i da na neki drugi način pokuša da otpočne ovaj proces, jer je očigledno da i u Srbiji i u Crnoj Gori postoje moćne strukture koje se kreću oko krupnog kapitala, krupnog kriminala i krupne politike kojima odgovara status kvo i koji su veoma zabrinuti činjenicom da će jednoga dana morati da se suoče sa veoma strogim evropskim standardima koje bi mogle ugroziti njihove monopolske pozicije i profitabilne poslove."
Portparol DSS-a, Andreja Mladenović, ocenio je da je reč pre svega o ličnom činu Milice Đilas: "Mislim da treba insistirati na tome da svi oni koji mogu da utiču na funkcionisanje državne zajednice da to rade. Predstavnici DSS-a u državnim organima u kojima nalaze čine sve da državna zajednica funkcioniše."
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare