Činjenica da građani direktno biraju gradonačelnike utiče na kampanje kandidata.
Izmenama izbornog zakona, prvi put postoji mogućnost da građani direktno biraju gradonačelnike. Zbog toga su, ovog puta, kampanje mnogo agresivnije, kandidati su svakodnevno na ulicama gradova, gde u direktnom kontaktu s građanima obećavaju rešavanje osnovnih problema.
Tako kampanje za lokalne izbore iz dana u dan sve više podsećaju na one za parlamentarne i predsedničke izbore, gde se obećava rešavanje svih problema. Slično su zvučale izjave Nenada Bogdanovića, Zorana Drakulića i Aleksandra Vučića, kandidata za gradonačelnika Beograda, u emisiji "Utisak nedelje" na televiziji B92.
"Suština je da oni koji su najsiromašniji i oni koji su najbogatiji u ovom gradu, to je nekih sedam ili osam odsto, i oni koji su srednja klasa, a njih je u ovom gradu najviše, žive normalno", kaže Bogdanović.
"Nema 'Hiltona' i nema mostova. Ko će nama da da pare ako mi ne podignemo privredu i standard građana da bismo mogli da se zadužimo", kaže Drakulić.
"Beograd ne može da bude poput Firence i Verone, ali može da bude Njujork u regionu. Da biste građanima dali posao morate da gradite i da radite svoj posao. Izgradio bih most Novi Beograd-Čukarica", rekao je Vučić.
Analitičar agencije "Marten bord internešenel Dejan Vuk Stanković kaže za B92 da obećanja političara, na neki način, diktiraju potrebe građana i ideološki profili partija. "Tek kada se objedine ta dva momenta nastaju, najpre izborna obećanja, a kasnije i konkretni programi za njihovu realizaciju. Ono što mora da karakteriše jednu kampanju jeste da ta obećanja, koja su obično samo skup lepih želja koje kandidati žele da predstave građanima, treba da prati puna svest o tome kako ih realizovati", kaže Stanković.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 19
Pogledaj komentare