Ponedeljak, 02.08.2004.

15:59

Blaškić ovacijama dočekan u Zagrebu

Izvor: B92

Default images

Penzionisanog generala Hrvatske vojske Tihomira Blaškića ovacijama je dočekalo nekoliko stotina ljudi u Zagrebu.

Iako je, prema najavama, Blaškić trebalo da da izjavu za javnost, to je, zbog velike gužve, euforije i loše organizacije dočeka, izostalo. Blaškićevo obezbeđenje u uzavreloj atmosferi, udaljilo je njegove prostalice i omogućili mu izlazak sa aerodroma.

Blaškića su dočekali porodica i predstavnici udruženja hrvatskih branitelji. Mediji u Zagrebu navode da niko od predstavnika vlade nije bio na dočeku Blaškića.

Okupljenima se obratio Blaškićev advokat, Anto Nobilo, koji je oslobađanje svog klijenta obrazložio sledećim rečima: "Sadašnja hrvatska vlada je dala svaku moguću pomoć, međutim, Blaškiću su pomogli novi dokumenti a za to su zaslužni predsednik Mesić i prošla vlada. Blaškić ne bi bio oslobođen, ni angažovanjem Mesića i Račana, ni mene, da Blaškić nije 1992-93. bio častan čovjek."

Nobilo je dodao da je, od ključnog značaja odluke apelacionog veća Haškog tribunala da generalu Blaškiću smanji kaznu, bila promena kriterijuma po kome se definiše komandna odgovornost: "Mi smo ovdje utvrdili paralelnu liniju zapovjedanja. Mi nju nismo mogli otkrit, ako ne otkrijemo aktere paralelne linije zapovjedanja. Prema tome, da smo mi ostali samo na obrani – on nije počinio djelo, a ne otkrivamo paralelnu liniju zapovjedanja, on bi bio kriv. Ovo je jedina šansa za svakog ko je zapovjednik, a nije osobno ubio ili naredio, nego je po zapovjednoj odgovornosti odgovoran, da se spasi ovako kao što smo mi napravili."

Podsetimo, bivši zapovednik Hrvatskog veća odbrane u srednjoj Bosni, Tihomir Blaškić je u pritvoru bio od 1. aprila 1996. godine, kada se dobrovoljno predao Haškom tribunalu. Apelaciono veće je usvojilo njegovu žalbu i svelo prvostepenu kaznu izrečenu 2000. godine na jednu petinu, oslobađajući ga krivice za 17 od 20 tačaka optužnice, uključujući i masovno ubistvo više od 100 muslimanskih civila u selu Ahmići, u srednjoj Bosni, u proleće 1993.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Podeli: