Srbija konačno ima predsednika i on je stvarni demokrata, prijatelj i Evrope i SAD, zaključio je Institut SAD za mir.
Taj zaključak sadrži u utorak uveče objavljen izveštaj o diskusiji "Novi predsednik Srbije, kuda će krenuti", koju je Institut organizovao 29. juna, dva dana posle pobede Borisa Tadića na predsedničkim izborima.
Na skupu kojim je predsedavao direktor Operacija za mir i stabilnost Daniel Server učestvovali su eksperti za Balkan i Srbiju i predstavnici Vlade, nevladinih organizacija i akademici.
U izveštaju se konstatuje da je Tadićeva pobeda okončala dugu i destruktivnu institucionalnu krizu u Srbiji i zaustavila opasan trend rasta podrške radikalnim nacionalistima. “Tadićeva pobeda je i prvi put posle rušenja diktature Slobodana Miloševića pre četiri godine ujedinila sve demokratske snage Srbije pošto je on u drugom krugu dobio najširu podršku, uključujući podršku manjina, koju je neki kandidat ikad mogao da ostvari. Poruka predsedničkih izbora je nedvosmislena, uspeh demokratije u Srbiji zahteva jedinstvo njenih demokratskih političkih snaga", ocenjuje se u izveštaju.
Učesnici diskusije, međutim, upozorili su da, dok je ishod predsedničkih izbora kritičan korak u pravom pravcu, put napred ostaje trnovit jer je Srbija i dalje veoma nefunkcionalna država. Uzroci, po njima, leže u tome što Srbijom vlada manjinska koalicija koju još podržavaju Miloševićevi socijalisti, što su Srbiji potrebni Ustav i pravosudne i ekonomske reforme i što je saradnja s Haškim tribunalom stala.
Učesnici diskusije o uzrocima i mogućim posledicama Tadićeve pobede na predsedničkim izborima u Srbiji u zaključku daju pet saveta međunarodnoj zajednici kako da ostvari svoju ulogu. Prvo je da treba izbegavati nerezonske zahteve novom predsedniku, čije su moći ograničene. Drugi je da treba biti jednoglasan u upućivanju Haga i drugih teških pitanja na adresu Vlade, koja ima primarnu odgovornost i sada, posle izbora, mora da deluje. Treće je da mogućnost članstva u Evropskoj uniji treba učiniti što izvesnijom, četvrto je da se treba usredsrediti na podršku potrebama običnih ljudi i time demonstrirati korist od reformi, a peto da treba nastaviti podsticanje odlučnih reformi, naročito u sektorima sudstva i pravosuđa.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 11
Pogledaj komentare