Subota, 19.06.2004.

14:25

Doneta odluka o "Gospićkoj grupi"

Izvor: SRNA

Default images

Hrvatski Vrhovni sud doneo je odluku o "Gospićkoj grupi", izjavila je predsednik krivičnog odeljenja ovog Suda Nasta Mijatović.

Ona je dodala da će odluka sledeće nedelje biti poslata riječkom Sudu, kada će biti i javno objavljena. Na osnovu dopisa Vrhovnog suda, poslatog riječkom Županijskom sudu, da "nisu stečeni uslovi za puštanje na slobodu Tihomira Oreškovića iz pritvora", hrvatski mediji su zaključili da je Vrhovni sud verovatno odbio zahtev odbrane optuženih da ih oslobodi svake krivice i oslobodi optužbe za zločin.

Oreškoviću u subotu ističe najduži rok za boravak u pritvoru bez pravosnažne presude, u trajanju od tri godine i devet mjeseci. Iz ovog dopisa proizilazi da njemu nije uzeta u obzir žalba na presudu Županijskog suda u Rijeci, u kojoj se traži oslobađanje iz pritvora.

Tihomir Orešković, Mirko Norac i Stjepan Grandić osuđeni su za zločin nad srpskim civilima u Gospiću i Karlobagu u jesen 1991. godine. Orešković je osuđen na 15 godina zatvora, Norac na 12 i Grandić na 10 godina.

Osuđeni su se žalili Vrhovnom sudu Republike Hrvatske na presude tražeći smanjenje kazni ili oslobađanje, dok je Županijsko državno tužilaštvo, koje se  takođe žalilo na trajanje zatvorskih kazni, tražilo njihovo povećanje. Tužilaštvo se žalilo i na oslobađajuću presudu četvrtom iz "gospićke grupe" Ivici Rožiću.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: