Sreda, 09.06.2004.

09:23

Tortura kao legitimna odbrana

Izvor: SRNA, Beta

Default images

Ministar odbrane SAD odobrio je prošle godine 24 tehnike ispitivanja zatvorenika.

Dobnald Ramsfeld je među tim tehnikama odobrio i sedam koje se ne nalaze u zvaničnom uputstvu Kopnene vojske SAD, saopštio je portparol Pentagona Brajan Vitmen. Tih sedam tehnika ispitivanja upotrebljavano je u američkoj bazi Gvantanamo, na Kubi, nad zatvorenicima osumnjičenim da su talibani ili pripadnici Al Kaide.

"Ne mogu da iznesem detalje o tim tehnikama jer to ostaje tajna", rekao je Vitmen i dodao da bi otkrivanje tih tehnika ispitivanja pomoglo teroristima da se obuče kako bi te tehnike učinili manje efikasnim. Vitmen kaže da su SAD uvek bile za human tretman zatočenih.

Američka štampa obelodanila je postojanje izveštaja eksperata administracije SAD iz 2002. i 2003. u kojima se opravdava pribegavanje torturi nad zarobljenicima u nekim slučajevima. Štampa navodi da je ministar pravde SAD Džon Eškroft odbio da kopije tih izveštaja dostavi Kongresu. Kako navodi "Vašington post", Sekretarijat SAD za pravdu ocenio je u jednom memorandumu poslatom Beloj kući da pribegavanje torturi nad zarobljenicima u okviru borbe protiv terorizma može biti opravdano argumentima legitimne odbrane.

Predsednik SAD, kao vrhovni komandant, nije ograničen američkim i međunarodnim zakonima koji zabranjuju mučenje, stoji u memorandumu Bušove administracije iz marta 2003. Memorandum je upućen ministru obrane Donaldu Ramsfeldu i njemu se navodi da predsednik SAD ima potpun autoritet nad vođenjem rata, koji je iznad međunarodnih ugovora kao što su globalni ugovor o zabrani mučenja, Ženevska konvencija i Američki federalni zakon protiv mučenja.

Memorandum je u martu 2003. napisala grupa civilnih i vojnih advokata koje je imenovalo Generalno veće Pentagona", navode agencije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli: