Sreda, 09.06.2004.

15:17

Pet godina Kumanovskog sporazuma

Izvor: B92

Default images

Na današnji dan, pre pet godina u Kumanovu potpisan je Vojno-tehnički sporazum o povlačenju vojske i policije sa Kosova.

Predstavnici Vojske Jugoslavije i NATO-a potpisali su sporazum kojim su okončani vazdušni udari NATO-a na Saveznu Republiku Jugoalsviju, a na Kosovu su, na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, raspoređene međunarodne snage, među kojima je najveći broj vojnika iz zemalja članica NATO-a.

Sa povlačenjem vojske i policije, sa Kosova su počeli masovno da odlaze Srbi i Crnogorci. Prema izveštajima državnih medija, više od 2.000 ljudi je ubijeno, a oko 5.000 ranjeno u napadima NATO-a na SR Jugoslaviju, koji su počeli 24. marta. Teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće i spomenici kulture.

Sa strane tadašnje SRJ, sporazum je potpisao zamenik načelnika Štaba vrhovne komande Vojske Jugoslavije general Svetozar Marjanović, koji je ovako komentarisao svečani trenutak: "Razgovori su bili teški, ali smo uspeli da na kraju potpišemo sporazum o miru što znači da je rat prestao. Takođe, to znači da je pobedila politika mira, politika mira koju vodi SRJ i predsednik Milošević."

Tadašnje vlasti ovekovečile su ovu istorijsku odbranu Kosova paljenjem Večne vatre na Ušću. Vatra je gorela tek nekih mesec dana, ali je Kumanovski sporazum i dalje na snazi – Kosovo je pod protektoratom UN a bezbednost obezbeđuje Kfor, građani pokrajine imaju UN pasoše i lične karte, srpski zakoni ne važe, a o povratku vojnika SCG u pokrajinu niko ozbiljan više i ne razmišlja.

Kosovski Srbi žive u strahu, a žrtve na srpskoj strani su skoro svakodnevne. Bilans poslednjih pet godina na Kosovu za B92 iznosi član predsedništva skupštine Kosova Oliver Ivanović: "Prema podacima koje posedujemo, 238.000 je registrovanih raseljenih lica u SCG, to su brojke Međunarodnog Crvenog krsta i UNHCR-a, 1.200 je ubijenih i oko hiljadu je nestalih. To su tragične posledice jedne velike političke greške počev od našeg rukovodstva, zaključno sa međunarodnom zajednicom. Svoj deo odgovornosti snosi srpsko i jugoslovensko rukovodstvo, ali međunarodna zajednica i NATO pre svega, jer nisu uspeli da nametnu drugačiji oblik sporazumevanja, pa se još uvek automatske puške koriste kao jak argument."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: