Utorak, 03.02.2004.

16:43

SPS ponovo jaše?

Izvor: B92

Default images

Podrška SPS-a izboru predsednika Skupštine Srbije i moguća podrška te stranke manjinskoj vladi otvorila je pitanje dokle se može ići u dogovoru sa partijom nakon čije je desetogodišnje vladavine država ostala u ruinama. Bez obzira na to da li će u novoj skupštini ili vladi stranka Slobodana Miloševića imati svoje kadrove ili ne - SPS se vraća na vlast. Šta donosi povratak ove stranke na političku scenu?

Pravosuđe u Srbiji još uvek je daleko od oporavka od pogubnih uticaja upravo SPS-ove vlasti. Omer Hadžiomerović iz Društva sudija kaže za B92 da to udruženje ne želi da se meša u politiku i da se zalaže za principe, pre svih za reformu pravosuđa: „Mi ćemo se izjasniti o tome šta mislimo o novoj vladi, onda kada budemo čuli kakav je njen program u pogledu reforme pravosuđa, koja je u toku. Možda je bolje reći da očekujemo da najzad krene prava reforma pravosuđa, jer, činjenica je da je do sada nije bilo.“

Ono što je nasleđeno iz devedesetih godina prošlog veka jesu i nerešena ubistva. Brat ubijenog novinara Slavka Ćuruvije, Jovo Ćuruvija, misli da bi povratak SPS-a na vlast bio poniženje za narod Srbije: „Ja ne mogu da verujem da na ovom prostoru postoji neko ko može da uđe sa SPS-om u vlast, pogotovo kad znamo šta je ta vlast sve uradila, počev od političkih ubistava. Zato sam zaprepašćen i zapanjen i nadam se da se oni šale.“

Pisac i vlasnik izdavačke kuće „Rende“ Vladimir Arsenijević smatra da treba sačekati i videti šta će biti. „Normalizacija, kada je reč o kulturnim proizvodima, znači objedinjavanje tržišta na kome se govori bivši srpskohrvatski jezik“, kaže Arsenijević: „Način na koji se politička situacija odvija u poslednje vreme daje dosta razloga za zabrinutost. Mislim da ovakav razvoj događaja uliva jedno veliko nepoverenje i to je ono što može, ako ne da baš u potpunosti zaustavi te procese, barem da ih donekle uspori“, kaže Arsenijević. On podseća da se u svim zemljama u tranziciji dogodilo da se posle nekoliko godina na vlast vrate bivši komunisti. „Ali to su bile reformisane partije, koje nisu vraćale diktaturu ili totalitarizam. Ja, nažalost, nemam još uvek nekako jasno poverenje u to da se SPS dovoljno transformisao. Oni se jesu transformisali utoliko što su izgubili jedan znatan deo sopstvene moći, ali mislim da su namere i dalje, gotovo istovetne onima iz devedesetih godina.“

U vreme vladavine SPS-a možda su i najgore prošli penzioneri. Penzije su smanjivane, kasnile su, nisu isplaćivane. Svi dugovi još nisu vraćeni, ali penzije sada barem stižu na vreme. Nezavisno udruženje penzionera sprema se da novoj vladi, kakva god bila, iznese konkretne zahteve za vraćanje dugova i poboljšanje položaja penzionera, kaže počasni predsednik tog uduženja Milan Đurić: „Učešće SPS-a u novoj demokratskoj vladi nije naišlo na odobravanje penzionera. Međutim, ono što će se dogoditi tu, mi ne možemo ništa promeniti. To je, nažalost, ono što mi ne želimo i što osuđujemo da je to način, kako da neko na svaki način formira vladu“, rekao je Đurić.

O povratku SPS-a na vlast bilo bi zanimljivo čuti i predstavnike stranih firmi koje su proteklih godina uložili novac u Srbiji, međutim niko od onih sa kojima smo danas razgovarali nije želeo javno da kaže šta misli o poslednjem političkom preokretu u Srbiji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli: