Nedelja, 01.02.2004.

15:39

Živković poručio Patenu: Rešićemo smetnje za izvoz u EU

Izvor: B92

Default images

Priča o tome da su pojedina srpska preduzeća izvozila u zemlje Evropske unije šećer dobijen iz uvoza, a prikazivale ga kao originalni srpski proizvod, dobija na zamahu. Vlada Srbije usvojila je izveštaj Ministarstva unutrašnjih poslova, po kojem je za kršenje evropskih propisa odgovorna samo jedna firma i to sa simboličnih 300 tona. Sa druge strane, Evropska komisija, a to je najviše izvršno telo Evropske unije, ostaje pri stavu da da su se dešavale brojne i „zamašne prevare“. Posebno zbunjuje da se Evropska komisija, kao izvor za ovu tvrdnju, poziva na zajedničku istragu jedne svoje kancelarije i srpskog MUP-a.

Kako javlja dopisnik agencije Beta iz Brisela, Dragan Blagojević, premijer Zoran Živković obavestio je evropskog komesara Krisa Patena da će do sredine iduće nedelje biti sredjene pravne smetnje i manjkavosti u carinskom sistemu Srbije i Crne Gore, koje su omogućile neke nepravilnosti i zloupotrebe u bescarinskom izvozu šećera u Evropsku uniju. Živković je svojom porukom odgovorio na pismo koje mu je 20. januara uputio komesar Paten, prenoseći zahtev Evropske komisije da se odmah, odlučno i brzo, pristupi rešavanju problema sa izvovzom iz Srbije i Crne Gore u EU u razdoblju od 2001. do 2003. godine. Paten u pismu podseća da su zajedničke istrage OLAF-a, kancelarije EU za suzbijanje pronevera, i MUP-a Srbije, pružile jasne dokaze o zamašnim prevarama, zloupotrebama carinskog režima za uvoz šećera iz Srbije i Crne Gore u EU. OLAF i MUP Srbije su sve pojedinosti tih prevara stavili u zajednički memorandum o saglasnosti. Taj memorandum nije konačan izveštaj, već obavezuje srpske vlasti da nastave istragu, dodaje Evropski komesar, uz napomenu da je napredak mnogo sporiji nego što se očekivalo. Paten kaže da je nezakonita trgovina krajnje ozbiljna stvar koja ugoržava srž političkih i ekonomskih odnosa EU i Srbije i Crne Gore. Evropski komesar predočava da nije u interesu same Srbije da nekolicina pojedinaca zloupotrebljavaju velikodušne trgovinske olakšice na štetu srpskih građana, a posebno na štetu istinskih proizvođača šećera, koji treba da uživaju te olakšice.  

To su poruke iz Brisela. Za to vreme, Vlada u Beogradu usvaja izveštaj ministarstva policije, u kojem, prema rečima ministra Gorana Pitića, stoji sledeće: „Izveštaj sadrži da po pitanju reeksporta šećera, jedina kompanija koja se bavila reeksportom jeste 'Interfrigo' iz Čačka, koji je ranije pominjan sa nekih 300 tona“.   

Za nešto više od nedelju dana, 8. februara ističu sankcije na povlastice Srbiji pri izvozu šećera u Evropsku uniju. Dan ili dva ranije Evropska komisija razmatraće u Briselu da li da ta zabrana ostane na snazi. S obzirom na poslednji izveštaj koji je usvojila Vlada, male su šanse da će Srbiji biti vraćene povlastice na šećer, kaže za Radio B92 predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać. „Srbija je dobila sankcije zato što nije uspela da spreči šverc šećera, i to ej nesporno. Na sastanku Vlade i Saveta takođe nesporna je bila činjenica da je najmanje 100.000 tona u tom periodu do sankcija potrošeno i izvezeno više šećera nego što ima u domaćoj proizvodnji i u legalnom izvozu. Činjenica da Vlada nije utvrdila ko je to radio i nije pokrenula postupak sankcija, sigurno će voditi ka tome da se sankcije EU nama za izvoz šećera produže. To je samo deo te priče u kojoj je potpuno jasno da je javni interes Srbije u proizvodnji repe i šećera ostao potpuno nezaštićen“, rekla je Verica Barać.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: