Prema najnovijim podacima Evropske svemirske agencije (ESA) i Američke nacionalne svemirske agencije (NASA), potvrđeno je postojanje vode na Marsu i to u značajnim količinama, dovoljno da se popuni jedan okean, ali samo ako bi se istopio led u kojem je voda zarobljena. Naučni rezultati ESA prezentirani su na konfrenciji za novinare Kosmičkog centra za opercije u Darmštatu u Njemačkoj. Svemirske sonde koje trenutno kruže oko Marsa - "Mars Ekspres" Evropske svemirske agencije, koja je stigla na "crvenu planetu" 25. decembra prošle godine, i američki "Mars Global Srvajer" te "Mars Odisej" napravili su do sada najspektakularnije snimke površine Marsa iz orbite. Od brojnih značajnih naučnih otkrića vredno je istaći potvrdu postojanja vode, zapravo određivanje mesta gde se ona nalazi.
Najnoviji snimci sa satelita, na osnovu spektralne analize, pokazuju da na polovima postoje velike ledene kape i da taj led predstavlja vodu. Ranije se smatralo da je to zaleđeni ugljen dioksid, koji, međutim, ima nižu tačku mržnjenja i pojavljuje se periodično. "Mislim da možemo sasvim pouzdano reći da na Marsu ima vode, koja je aktivna na površini", rekao je profesor Gerhard Nojkum sa Slobodnog univerziteta u Berlinu, vodeći naučnik za kameru. Voda je nedvosmisleno locirana i u tankoj Marsovoj atmosferi u oblacima koji sadrže prašinu i vodu u zaleđenim kristalima. Snimci, takođe, pokazuju tragove vode na brojnim mestima dalje od polova. Jasno su vidljivi vodeni tokovi i jaruge koje je napravila voda.
Zbog niskog pritiska tačka ključanja vode na Marsu je na 10 stepeni Celzijusa. Zavisno od odnosa temperature i pritiska, tamo gde je pritisak iznad prosečnog voda je moguća u rasponu temperature od nula do 10 stepeni, a ako je pritisak niži led direktno prelazi u paru pri povišenju temperature.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare