Upravni odbor instituta „Vinča“ doneo je odluku o statusnoj promeni te institucije. To znači formiranje tri nova instituta, jednog uslužnog preduzeća i zajednicu instituta naučnog kompleksa „Vinča“, koji će biti osnovani kao pet pravnih lica. Iako je prihvaćen elaborat o transformaciji Instituta, konačnu reč daće Vlada Srbije, objašnjava za B92 ministar za nauku i tehnologiju Dragan Domazet. Zbog takve odluke Upravnog odbora „Vinče“ negodovali su članovi Naučnog veća, koje, prema rečima Domazeta, više nije legitimno, jer je izmenjen Statut Instituta. “Ubuduće će svi istraživači u ‘Vinči’ koji imaju doktorat nauka morati da budu članovi Naučnog veća, a tako ćemo sprečiti saradšnju situaciju da grupa od oko 50 istraživača govori u ime 400 istraživača. Direktor Instituta nam je preneo svoje uverenje da 75 odsto istraživača podržava elaborat o transformaciji, a da je manja grupa protiv promena, plaše se reformi, a nema druge nego mimo njih doneti neke odluke”, kaže on.
Jedan od članova dosadašnjeg Naučnog veća „Vinča“ Veljko Veljković upozorava na posledice odluka o transformaciji Instituta. “Po meni je to pitanje budućnosti Srbije jer je pitanje šta ćemo ostaviti generacijama iza nas. Moramo anulirati besmislicu koju je ministar sada uradio, odlazeći ministar, a sve je rezultat njegovog povređenog ponosa. Kada se čovek opredeli za takvu funkciju ne sme sebi da dozvoli tako nešto. Šteta je neverovatno velika, a njene posledice će tek biti vidljive”, kaže Veljković.
Dosadašnje Naučno veće “Vinče” pokrenulo sudski spor za zaštitu zakonitosti u vezi sa odlukama Upravnog odbora, a podneta je i krivična prijava protiv Domazeta. Predsednik Veća Dragan Alavantić za B92 objašnjava šta je suština problema nastalog između naučnika u “Vinči” i rukovodstva, odnosno Ministarstva za nauku. “"Ceo problem je u tome što se nastoji da se zaobiđe Naučno veće Instituta, jedino stručno telo koje daje mišljenje u vezi sa ogromnim parama koje se daju za akceleratorsku instalaciju ‘Vinča’, oko koje se sve vrti. Mi tražimo stručnu, odgovornu ekspertizu, a to se zaobilazi jer to ne bi prošlo zato što se ogromne pare odvajaju od nauke u Srbiji i od onih koji to plaćaju. Forsira se razjedinjavanje Instituta da bi akceleratorska instalacija bila izdvojena kao posebno pravno lice, imala svoje Naučno veće i dobila potvrdu da dalje otima pare", kaže on.
Dragan Domazet smatra da se radi o zameni teza. “Ako analiziramo troškove ‘Vinče’, koja godišnje ‘guta’ oko pet miliona evra, mnogo veći deo ide u druge organizacione jedinice, nego u akceleratorski centar, koji je u izgradnji. ‘Vinča’ mora da zadovoljava potrebe ovog društva i zato želimo da izvršimo transformaciju kako bi ona bila efikasnija i kvalitetnija i ne smemo parcijalno gledati problem akceleratora”, kaže on. Domazet je dodao da će biti formiran nov Akceleratorski centar “Tesla” i da će oni naučnici koji ne žele da ga koriste biti u drugom institutu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare