Utorak, 09.12.2003.

19:17

Portparol UNMIK: na Kosovu ista stopa kriminala kao u Evropi

Izvor: B92

Default images

Prema procena Programa za razvoj pri Ujedinjenim nacijama (UNDP), građani Kosova danas poseduju između 300.000 i 400.000 komada neregistrovanog lakog oružja, a glavni razlozi za to su osećaj lične nesigurnosti, nerešen status Kosova i nepoverenje u kosovske institucije, posebno u lokalnu policijsku službu, zaključak je koji bi se mogao izvesti iz televizijske debate na RTV Kosova emitovanoj u ponedeljak uveče. Ovu TV debatu  organizovao je londonski Institut za izveštavanje o ratu i miru,  u okviru šireg istraživanja posvećenog fenomenu posedovanja neregistrovanog lakog oružja na Kosovu i posledicama po čitavo drustvo.

Šef  UNDP Robert Pajper priznao je tokom TV debate da je kampanja amnestije za posedovanje ilegalnog oružja na Kosovu, koja je sprovedena u septembru ove godine, bila neuspešna. Prema zvaničnim podacima, tom prilikom na celom Kosovu prikupljeno je samo 155 komada ilegalnog oružja.

Poslanik u Skupstini Kosova Rada Trajković, koja je takođe učestvovala u TV debati, istakla je da je kosovsko društvo karakteristično po tradiciji posedovanja oružja i činjenici da građani Kosova ne veruju u institucije sistema, nego se radije odlučuju da "sami rešavaju privatne probleme". "Pre nekoliko dana, mešovita lokalna policija u Gračanici dobila je poziv da je u bilizini obližnjeg albanskog sela pronađeno telo. Kada su uz pratnju KFOR-a, lekari i policajci došli na mesto zločina, telo je nestalo i niko nije hteo da svedoči", rekla je Rada Trajković.

Portparol UNMIK policije Derek Čepl nije se složio sa ocenama da je kriminal na Kosovu u porastu, uprkos velikoj količini nelegalnog oružja kod građana. "Ovde imamo istu stopu kriminala kao u Velikoj Britaniji i nekim drugim zapadnoevropskim zemljama. Kada šetam ulicama Prištine ne osećam se manje bezbednim, niti mislim da su ovde ljudi agresivniji od bilo kog mesta u Zapadnoj Evropi", rekao je Čepl.

Savetnik premijera Kosova Bajrama Redzepija, Redzep Hoti, zamerio je UNDP što u kampanju amnestije nisu u dovoljnoj meri bile uključene lokalne kosovske institucije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: