Komad X+Y=0 Borislava Pekića pre dvadesetak godina bio je prikazan kao TV drama u režiji Zdravka Šotre. Danas je upriličen za teatarsku scenu ali su glumci ostali isti. Gospodina X, čoveka koji po piščevim napomenama smatra da se privatnost postiže samo u velikim serijama, igra Petar Kralj. Čak je u napomeni za reditelja Pekić naveo da je tu ulogu pisao baš za Petra Kralja! Gospođu Y, od detinjstva programiranu da bude žena a ne ljubavnica gde i leži koren svih neprilika ove drame, tumači Svetlana Bojković. Doajen ovdašnjeg glumišta Petar Kralj već na samom početku razgovora, a povodom predstojeće premijere, rekao je kako X+Y jesu ali baš i nisu nula.
„Ne znam koliko će to biti u pozorišnom smislu, ali ovako to je neka čudna nula. Po Pekićevoj ideji to je komad usmeren na to da razdrma čoveka, da nas natera da razmislimo o svakodnevici. Priča je plasirana kao pokušaj bekstva u ljubavnu avanturu. No, ipak se tu nešto desi pa ne bude baš nula.“
Šta je to što se dogodi da stvari u zbiru ne budu baš nula?
- U osnovi je to neuspeo pokušaj jedne dugačke ljubavne čežnje ili želje između dvoje ljudi. Reč je o ljudima koji su već duboko zagazili u svakodnevicu ili grublje rečeno ogrezli u kolotečini. Veliku nadu gaje da će tim dugoočekivanim susretom nešto promeniti u sopstvenim životima. Oni, istina, ostaju to što su i bili, ali opet ostaje neka vrsta mogućnosti da tu još uvek postoje otvorene šanse. Naime, to je blaga ironija Bore Pekića.
Šta vi prepoznajete u ovom Pekićevom tekstu kao dominantno?
- U izvesnom smislu može se prepoznati ta neka želja za promenom. Vidite, potpuno smo nesvesni koliko smo definitivno u onom načinu života koji svakodnevno provodimo, teško nam je da se menjamo. Nije to samo strah, stvarno smo postali nesposobni da na bilo koji način, čak i onaj najromantičniji odvažimo u što-god novo. Ta svakodnevna kolotečina koje zapravo nismo ni svesni, u izvesnom trenutku postane organska. Naime, čak i kad čovek isprva nešto radi pod uticajem spoljnih pritisaka, to dugačkim ponavljanjem postaje čovekov organski deo, čovek sraste sa tim. Komad govori i o tome koliko smo ušli u te kalupe, u norme i koliko oni postaju čak deo našeg karaktera. Pravila mogu jezivo da pritiskaju. Vidite, ti ljudi se i vole, iskreno se nadaju da bi tu među njima i moglo nešto da se desi, ali ne mogu se oteti diktatu sopstvenih dugih godina i jednog načina života.
Pekić je u napomeni naveo kako je ovu ulogu namenio vama?
- Borislav Pekić je zaista veliki pisac. Zbilja me čini srećnim što sam imao prilike da se družim sa njim i što smo na neki način bili i prijatelji. I to igrom slučaja preko jednog zajedničkog prijatelja, lekara sa kojim je on bio u gimnaziji. Uglavnom je poznato je kroz šta je sve Pekić za života prolazio, kroz kakve muke i nedaće, ali mislim da nam još uvek nije sasvim poznato a ni jasno kako je veliki um bio.
Svojevremeno je ovaj tekst režirao Zdravko Šotra. Sada je reditelj vaša ćerka Milica Kralj. Kako je tekla ta saradnja? Jeste li slušali reditelja?
- Pa, malo jesam, malo nisam...Hmm, kažu da sam neprijatan za saradnju. Nismo se još posvađali derfinitivno, ali oko nekih stvari se natežemo. No, šalu na stranu, ona zna šta hoće i nije od onih reditelja koji kažu ‘ajde pokaži šta znaš pa ću ja videti šta hoću a šte neću’. Ona zbilja zna i šta hoće i šta neće. Ima svoj crtež, onda to bitno olakšava čitav posao. A hoće i da odustane od nečega ako joj se u procesu rada to ukaže ili joj mi ukažemo na neku možda bolju varijantu. To je retka, velika i lepa rediteljska osobina koju neki zanemaruju. E sad, videćemo da li ćemo biti u stanju da iznesemo tu njenu zamisao na skromnim Bojkovićevsko - Kraljevskim plećima.
U jednom razgovoru rađenom pre petooktobarskih promena rekli ste da je politika živo blato. Šta biste sada rekli na tu temu?
- E, znao sam da će se pojaviti vir koji će me uvući u neke dubine (smeh). Ne znam, nadao sam se da ćemo doći do nekog dna od koga ćemo se odraziti u vis. I još uvek se nadam ali sada je to još komplikovanije. Valja nam isplivati na površinu, ali ovo još ne liči na ‘isplivavanje’. Ne vidim dno, i još uvek je, kako bi se to reklo, prisutan užas kao kad ugaziš u ono živo blato u pustarama. Mada, verovatno, izgleda lepo spolja.
Ima li rešenja?
- Ne znam, mislio sam onda da je izlaz u promeni, a sad ne znam više šta bi moglo da se menja ne bi li nam bilo bolje. Možda treba da menjamo sopstvene naravi.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare