Utorak, 04.11.2003.

10:02

Važno je kretanje

Izvor: Š.R.

Default images

U nekom periodu života skoro svaka osoba ima problema s bolom u leđima. Kako starimo postaje sve teže nastaviti sa aktivnostima koje zahtevaju brzinu, spretnost i snagu.

Od tri osobe mlađe od 30 godina jedna ima problema sa tim aktivnostima, većina mlađa od 40 godina , a skoro svi stariji od 50 godina. Značaj problema bola u leđima je, dakle, u velikoj učestalosti.
Zbog nesposobnosti za rad bol u leđima predstavlja i bitan socioekonomski problem.

S druge strane, kod samo jedne od 200 osoba sa tegobama medicinari pronalaze značajan uzrok koji zahteva određeno lečenje., dok se 9 od 10 bolesnika oporavlja uz simptomatsko lečenje za oko desetak dana.

Bolesnici treba da znaju kako treba da spreče nastanak bola u leđima, kao i kako treba živeti s ovim problemom. Brzo ćete se oporaviti ako nastavite da budete aktivni i izbegavate preterano mirovanje. Predugo mirovanje u krevetu slabi mišiće kičmenog stuba, što može izazvati produženo trajanje bola. Ležanje u krevetu i lekovi ne mogu u potpunosti otkloniti bolove, pa je zato važno biti na nogama i koliko je moguće kretati se , iako to može biti praćeno bolom i drugim neprijatnostima. Što se pre vratite uobičajenim aktivnostima, to ćete manje izgubiti snagu i pre će nestati simptomi vezani za kičmeni stub. I kada imate tegobe s leđima verovatno biste mogli nastaviti i sa napornijim aktivnostima, ali uz laganiji ritam.

Za procenu kako će vaši problemi s bolom u leđima uticati na vas podjednako su važni vaš posao i vrsta dnevnih obaveza kao i sami simptomi vezani za leđa. Ako obavljate težak fizički posao moraćete prilagoditi stepen vaše aktivnosti onome koji možete tolerisati. Ne treba kod pojave bola odmah otići lekaru i tražiti rentgensko snimanje kičme ili druge preglede. Interesantno je napomenuti da samo jedno od 2500 snimanja otkriva uzrok bola u leđima.

Ako je vaš oporavak sporiji, lekari će pronaći razlog i preduzeti odgovarajući tretman. Čak i tada se može dogoditi da neće biti moguće da se pronađe uzrok vaših tegoba. I kada se oporavljate sporije nego što je to normalno, mala je verovatnoća da postoji neki ozbiljan uzrok vaših problemima sa bolom u leđima. Evo nekoliko saveta da pravilno upražnjavate dnevne aktivnosti.

Sedenje

Sedenje za kičmu predstavlja veći stres nego stajanje. Za vreme oporavka nastojte da manje provodite vremena sedeći. Dok sedite koristite mali jastuk ili urolan peškir da poduprete kičmeni stub. Ovo će vam olakšati sedenje.

Dizanje tereta

Nazdravljanje uz podizanje velike krigle piva sa ispruženom rukom može više opteretiti kičmu nego dizanje tereta od 15 kilograma ako se drži uz telo. Zato, kada morate podizati teret, držite ga uz trbuh. Nemojte se saginjati, savijati i dizati teret ispruženih ruku.

Vežbanje

Lekar će vam predložiti sigurne aktivnosti kao što su hodanje, vožnja sobnog bicikla ili plivanje. Ove vežbe su važne jer sprečavaju slabljenje mišića kičmenog stuba usled mirovanja. Vežbanje je dobro i za opšte zdravstveno stanje pa može ubrzati oporavak. Kada bol počne da slabi redovno svakodnevno vežbanje pomoći će vam da se brzo vratite uobičajenim dnevnim aktivnostima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: