Subota, 01.11.2003.

16:23

Skupštinu očekuje usvajanje budžeta

Izvor: B92

Default images
Ukoliko na skupštinskoj sednici koja je u toku bude izglasano poverenje Vladi Srbije, budžet je sledeća tačka dnevnog reda na kojoj bi se mogla izmeriti podrška aktuelnoj politici izvršne vlasti. Socijaldemokratska partija koja je svojim uslovljavanjima kabinetu premijera Živkovića više išla na ruku opozicionim zahtevima, nego stabilnosti DOS-a čija je članica, ne odstupa od pozicije koju je zauzela prilikom poslednje krize u parlamentu. Portparol SDP-a Ljiljana Nestorović rekla je za B92 da će Đelićev nacrt budžeta za narednu godinu morati da analizira Predsedništvo stranke i Odbor za ekonomiju pre nego što se izjasne o tome da li će ga podržati ili ne. Ipak, Nestorovićeva je ponovila zahteve SDP-a za rekonstrukciju Vlade Srbije i usvajanje izbornog zakona prema kojem bi se cenzus za ulazak u Skupštinu smanjio sa sadašnjih 5 na 2 odsto: "Poznat je stav SDP da smo mi od premijera tražili ozbiljnu rekonstrukciju vlade koja se ne zasniva samo na zameni nedostajućih ministara, već i na zameni onih ministara koji su svojim (ne)činjenjem doprineli lošem ugledu vlade, ali i artikulisanje jedne potpuno drugačije politike vlade u poslednjoj godini. Znate da očekujemo i usvajanje novog izbornog zakona koji je SDP predložio i koji je ušao kao tačka dnevnog reda na ovu sednicu skupštine. To je preduslov da bismo uopšte razmatrali budžet po njegovim ekonomskim karakteristikama".

DSS se neće izjašnjavati o budžetu za narednu godinu, dok ne prouči nacrt koji je pripremio ministar finansija. Ipak, šef poslaničkog kluba DSS u Skupštini Srbije Dejan Mihajlov kaže za B92 da ta stranka neće podržati budžet ukoliko je on isti kao ovogodišnji: "Budžet koji Đelić može da ponudi, ukoliko je rađen na način kao prošle godine i za koji DSS nije glasala ni prošle, DSS neće ni ove godine podržati. Budžet koji je bio potpuno netransparentan i koji nije omogućio podsticaj privrednom razvoju, s obzirom na to da budžet ima i tu obavezu i da na taj način treba posmatrati rasterećivanje javnih finansija".Recimo da ukoliko se budžet za 2004. godine ne usvoji u parlamentu do 15. decembra, u prva tri meseca prešlo bi se na privremeno finansiranje Republike Srbije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: