Kad uđete u neku od domaćih knjižara, ne mogu a da vam ne zapadnu za oko naslovi tipa: "Lakše je uspeti, nego propasti", "Tajne samoukih milionera", "Zaradite više, napredujte brže"... Recepti za brzo bogaćenje, biznis priručnici namenjeni početnicima, uglavnom prevedena literatura - preplavila knjižarske police, što su mnogi protumačili mamiparom za i ovako isceđen i očajan narod.
Ovakve brošure, ipak, nisu samo novost u Srbiji, ima ih svuda u svetu i mogu da budu odličan savetodavac za prolazak kroz život, kaže Branislav Maričić, vlasnik izdavačke kuće "Finesa" i istoimene Škole za razvoj intelektualnih veština koja radi u Etnografskom muzeju.
- Mi imamo biblioteku "Uspeh" koja nas uči da budemo finansijski pismeni. Što znači da postignemo mnogo više na finansijskom planu nego sada. Svetski hit su knjige Roberta Kiosakija, Amerikanca japanskog porekla, koji je posle tri bankrotstva došao do velikog bogatstva. Prva knjiga koju je objavio "Bogati otac, siromašni otac" - najpopularnija je. Interesantno je da je Kiosaki imao dva oca - biološkog, koji je bio izuzetno obrazovan i radio u državnoj službi, a drugi je bio otac njegovog najboljeg prijatelja. On je bio malo klasično obrazovan, ali zato finansijski izuzetno obrazovan. Pravi kapitalista, investitor i biznismen. Tako da je učio i od jednog i od drugog i primetio da ovaj manje edukovan, ali koji se bavi biznisom, ima mnogo bolje savete za njega, od onog fakultetski obrazovanog. NJegov biološki otac mu je uvek govorio "uči, imaj dobre ocene da bi sutra imao siguran i dobro plaćen posao". Međutim, to ne važi u 21. veku, a pogotovo nije važilo kod nas u doba one hiperinflacije, pa je Kiosaki mnogo više naučio od drugog oca o finansijskoj pismenosti - kaže Maričić.
U drugoj knjizi "Tok gotovog novca", Kiosaki je objasnio da postoje četiri vrste ljudi.
- Zaposleni koji rade za druge, samozaposleni, koji rade za sebe jer su otvorili svoj mali biznis i moraju da budu i direktor i čistačica i knjigovođa i kurir i sve ostalo, i to je po, Kiosakiju, najgori vid. Treća i četvrta vrsta su, po Kiosakiju, najbolje prošli - biznismeni i investitori. On u toj knjizi pokazuje kako da vrlo brzo dođemo od zaposlenog ili samozaposlenog do poslednje dve kategorije.
U knjizi "Vodič za investiranje", Kiosaki je objasnio kako da investiramo, a da to ne bude kockanje, a u štivu "Bogato dete, pametno dete" upućuje roditelje kako da edukuju svoje dete da bude finansijski pismeno. Kruna Kiosakijevog rada je knjiga "Škola biznisa", koju smo upravo izdali. U njoj Kiosaki objašnjava da nije potreban veliki kapital da bi počeli neki biznis.
Potrebno je, po njemu, da sa mnogo manjim parama, stvorite poslovnu mrežu, jer na svetu postoje dve vrste ljudi - jedni stvaraju poslovnu mrežu, a drugi traže posao. Kao što je uspeo i "Mek Donalds", mala prodavnica hamburgera. Kiosaki piše da se može početi u sadejstvu sa najbližim prijateljima, rođacima, garantujući da se za tri do pet godina, može zarađivati bar 10.000 evra mesečno - objašnjava sagovornik "Glasa".
Popularne su i knjige Brajana Trejsija, čoveka koji je napustio srednju školu, počeo da radi na brodovima, raznosi novine i riba restorane, da bi prešao na trgovinu. Sada je vlasnik nekoliko kompanija širom sveta, i drži predavanja o biznisu.
- U knjizi "Ciljevi" koju smo upravo izdali, objasnio je 21 tehniku kako stići do cilja koji želite. Mozak ima fantastičan biokompjuter koji vodi ka uspehu, i potrebno je da ga samo programiramo ka cilju i uspećemo. Treba krenuti sa kratkoročnim ciljevima, jer onda vam raste samopouzdanje i motivacija, pa tek onda ići ka važnijim stvarima - priča vlasnik "Finese".
Jedna od popularnijih knjiga je i delo Tomasa Hopkinsa "Kako ovladati veštinom prodaje", gde se na jednostavan način objašnjava teza iz naslova, bez obzira da li nudimo robu ili usluge.
- Hopkins objašnjava kako kupac ne sme osetiti da mu prodavac nešto prodaje. Kupac ima emocije prema onome što kupuje, ima radost kupovine, u kojoj prodavac treba da učestvuje. Ako to uspe prodavcu, kupac neće kupiti samo ono zbog čega je ušao u radnju, već i deset drugih stvari koje mu možda uopšte i ne trebaju. Naši prodavci samo smetaju kupcu, uplaše ga, i zato ovakve knjige, vidimo na svim primerima, mogu da se primenjuju u bilo kom delu sveta, pa i kod nas - objašnjava Branislav Maričić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare