Utorak, 21.10.2003.

19:19

Optužnice "zatekle" i optužene i vlasti

Izvor: B92

Default images

Objavljivanje optužnica Haškog tribunala protiv četiri generala vojske i policije "zatekla" je, po svoj prilici, i optužene i predstavnike vlasti, uprkos činjenici da su za njih znali još početkom ovog meseca. Od optuženih se do sada jedini oglasio bivši komandant Prištinskog korpusa Vladimir Lazarević, rekavši da bi "za državu i ceo narod bilo bolje da mu suđenje bude održano pred domaćim sudom". "Na Kosovu nisam vodio privatan rat, već sam kao vojnik branio zemlju", rekao je Lazarević.

Predstavnici Haškog tribunala i Tužilaštva su, međutim,  jednoglasni u oceni da Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević, Vlastimir Đorđević i Sreten Lukić moraju biti izručeni Tribunalu. Predstavnici Haškog tribunala i Tužilaštva jednoglasni su u oceni da generali vojske i policije Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević, Vlastimir Đorđević i Sreten Lukić moraju biti izručeni tom sudu. Kako za B92 javlja specijalni izveštač Ljubica Gojgić, reagujući na izjave zvaničnika u Beogradu da bi četvorici optuženih moglo biti suđeno pred domaćim pravosuđem, portparol Tribunala Džim Lendejl kaže da međunarodno pravo, ali i domaći Zakon o saradnji s Tribunalom, obavezuju Srbiju i Crnu Goru da izruče Pavkovića, Lazarevića, Đorđevića i Lukića. Lendejl kaže da mu nije poznato da li je ranije bilo razgovora Haga i Beograda o mogućnosti prebacivanja tog slučaja na domaće sudove, ali podseća na to da rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz avgusta ove godine, koja se bavi i pitanjima transfera, precizira da domaćim sudovima mogu biti ustupljeni samo slučajevi optuženih sa nižeg i srednjeg komandnog nivoa. "U ovom trenutku obaveze su jasne, vlasti moraju da sarađuju s Tribunalom i od njih se očekuje da izruče sve optužene, uključujući pomenutu četvoricu, kaže Lendejl za B92.

Zamoljen da prokomentariše izjavu ambasadora SAD za ratne zločine Pjera Rišara Prospera, da hapšenjem generala Ratka Mladića možda mogu biti stvoreni uslovi da Pavkoviću, Lazareviću, Đorđeviću i Lukiću bude suđeno kod kuće, Lendejl kaže da su hapšenja Mladića, Karadžića i Gotovine posebno važna, ali da je SB UN jasno naglasio i potrebu da Tribunalu budu izručeni i svi ostali protiv kojih su podignute optužnice kako bi hački sud na vreme završio svoj mandat.

U izjavi za B92, pomoćnik glavnog tužioca Grejem Bluit potvrdio je da, što se Tužilaštva tiče, nema govora o mogućnosti da slučaj Pavkovića, Lazarevića, Đorđevića i Lukića bude ustupljen domaćim sudovima.

Ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je u utorak da ukoliko Vlada bude odlučivala o izručenju četiri generala on neće biti taj koji će takvu odluku podržati. "Niko samo po osnovu toga što je bio starešina vojske i policije na Kosovu i Metohiji i izvršavao zadatke koje je pred njega postavila ova država ne može da odgovara po osnovu komandne odgovornosti za nekakve ratne zločine koji mu se pripisuju i to nema nikakve veze s ličnom odgovornošću za ratne zločine. Ja ne mogu da prihvatim da neko po osnovu komandne odgovornosti optuži nekoga ko je bio starešina i tamo časno i profesionalno izvršavao svoje zadatke, a to su bili ovi generali", kaže on.

Premijer Srbije Zoran Živković rekao je da od države ne treba očekivati brze reakcije u smislu hapšenja i izručivanja četiri generala vojske i policije Haškom tribunalu. "Nadam se da će Tribunal imati razumevanja za odluke vlasti u Beogradu", rekao je potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać u "Kažiprstu" Radija B92. Iako je, prema priznanju Živkovića, vlast znala za optužnice još 3. oktobra, kada je Karla del Ponte u Beogradu pokušala da ih uruči, Vlada je, prema Koraćevim rečima, bila zatečena skidanjem pečata sa tog dokumenta. "Mi to u ovom trenutku nismo očekivali, očekivali smo razumevanje Tribunala za okolnosti u kojima se objektivno nalazi naša zemlja. Razgovori su bili dosta teški, pogotovo sa Svilanovićem, predsednikom Saveta za sradnju s Tribunalom, Karla del Ponte je sa tog sastanka otišla u vrlo rđavom raspoloženju. Svilanović i Živković su ukazivali na političke konsekvence optužbi u trenutku predsedničke kampanje u Srbiji, kada se otvaraju krupna politička pitanja u ovoj zemlji, kada počinjemo rzgovore o Kosovu i Metohiji", kaže Korać.

Od političkih stranaka u Srbiji, jedini pozitivan stav prema izručenju generala Haškom tribunalu za sada je izrazila Socijaldemokratska partija. Portparol SDP Ljiljana Nestorović rekla je da SDP očekuje hitan početak procedure za njihovo izručenje, jer je to obaveza ove države. "U ovom trenutku SDP smatra da Vlada sa funkcije treba da razreši Sretena Likića jer je, po nama, nespojivo da on tu funkciju obavlja kao haški optuženik. Očekujemo da i po hitnom postupku počne primena procedure prema optuženima, onako kako je to predviđeno Zakonom o saradnji s Hagom", kaže ona.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: