Nedelja, 12.10.2003.

18:11

Milosavljević: Najava otpuštanja u zdravstvu prečica za rešavanje problema

Izvor: B92

Default images
Sindikat lekara i farmaceuta Srbije najavio je za ponedeljak ulične proteste, ukoliko Vlada pozitivno ne odgovori na njihov zahtev za povećanje razlike u platama u zdravstvu sa jedan prema 2,8 na jedan prema četiri. Iz Vlade je poslednjih dana stiglo više izjava da ovaj sindikat nije »reprezentativan« i da postavlja zahteve koji ne mogu biti ispunjeni. Zahtev za povećanje plata u nedelju je uputio i Sindikat medicinskih sestara i tehničara, a situaciju je zaoštrila najava ministra finansija Božidara Đelića da u zdravstvu postoji višak zaposlenih, te da mora doći do otpuštanja.

Bivši ministar zdravlja Tomica Milosavljević kaže za B92 da Đelić najavom otpuštanja pokušava da napravi »prečicu« za rešavanja nagomilanih problema. »Prečicama se ne može doći do rešenja, već samo sistemskim promenama«, ističe Milosavljević. »Morate prvo da definišete kakav sistem hoćete, to se zove vizija budućeg sistema, pa da onda napravite strategiju kako ćete dugoročno da rešavate probleme u zdravstvu, koji nisu samo koliko ima zaposlenih i koliko se poštuju standardi, nego ima i drugih, recimo procenat koliko građani izdvajaju od bruto plata, doprinos za zadravstvo je 11,4 odsto, a svuda u Evropi je taj procenat 13 i više. Pa onda imate sa druge strane pitanje da li je opravdano da zdravstvene ustanove plaćaju komunalije po ceni koja je ista kao i za industrijska postrojenja u velikim gradovima. Na inicijativu unazad godinu dana jedino je Kragujevac snizio cene vode i komunalija za zdravstvene ustanove da budu na nivou cena za građane, a ni Beograd, ni Novi Sad, ni Niš, ni mnogi drugi gradovi to nisu uradili«, rekao je Milosavljević.

Tomica Milosavljević ocenjuje da zahtev Sindikata lekara i farmaceuta za povećanje razlike u zaradama zaposlenih »apsolutno ima smisla«, ali i da se to ne može uraditi odmah. »To je zahtev koji je bio podržan i ranije, uostalom u našim razgovorima, koji su ranije vođeni u ministarstvu, vi dobro znate da je 2002. godine taj raspon povečan odlukom Vlade Srbije konačno, i da je tendencija da mora da bude lečenja uravnilovke, ali to ne sme da ide na uštrb drugih zaposlenih u zdravstvu, treba napraviti pažljiv plan, to se verovatno ne može uraditi odjednom ili preko noći«, rekao je Milosavljević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: