Četvrtak, 09.10.2003.

17:53

Hasta la vista, Davis

Izvor: B92

Default images

Nakon burne kampanje, Arnold Schwarzenegger je došao na mesto Greya Davisa i postao novi guverner Kalifornije. A sada se treba skrasiti i prionuti na rešavanje problema Zlatne države

Gotovo je i "Terminator" je trijumfovao. U utorak 7. oktobra Arnold Schwarzenegger, bivši Mr Univerzuma rođen u Austriji koji je u Holivudu postao žestok momak, smakao je ratobornog Greya Davisa sa guvernerske stolice najbogatije države u Americi. Dok su ga simpatizeri i njegova žena Maria Shriver (koja je član Kennedyjevog klana) bodrili, razdragani Schwarzenegger je obećao: "Neću vas izneveriti" – i na kratko se osvrnuo na svoj zastrašujući program poboljšanja obrazovanja, smanjenja nezaposlenosti i iznad svega uspostavljanja ravnoteže problematičnog budžeta ove države. "Pred nama je težak izbor… Da bi ljudi pobedili, politika kao i obično mora da izgubi."

Politike, u svakom slučaju, nije bilo na vidiku tokom poslednjih nekoliko meseci. Opoziv Mr Davisa, demokrate koji je iskoristio tek godinu dana svog drugog mandata, tek je drugi slučaj u američkoj istoriji da guverner na vlasti ostane bez funkcije nakon vanrednih izbora. Jedini drugi slučaj desio se pre 82 godine, kada su se osiromašeni stanovnici Severne Dakote ratosiljali Lynna Fraziera, guvernera koji je inklinirao socijalizmu. Ali to je sitna boranija u odnosu na ono šta se dešavalo u Zlatnoj državi – koja bi, da je nezavisna zemlja, bila peta na svetu po veličini svoje privrede. Činjenica da je nakon žestoke dvomesečne kampanje ogroman broj glasača izašao na izbore u utorak, samo govori koliki je ulog.

Mr Schwarzenegger, republikanac, ubedljivo je pobedio. Opoziv Davisa zahtevalo je 54% birača, a Mr Schwarzenegger je svog najjačeg protivnika – Cruza Bustamantea – porazio sa 48% prema 33%. I pored toga, Schwarzeneggerova pobeda daleko od toga da je bila izvesna. Njegova kampanja obilovala je holivudskim temama – celu državu obišli su u busevima nazvanim "Totalni opoziv" i "Predator" – ali on je ponudio mali broj rešenja za najveći problem u Kaliforniji, naime kako da se sredi stanje u državnom budžetu. Jer odista, obećanja da će smanjiti poreze i obrazovanje zadržati neprikosnoveno lepo zvuče, ali ona će problem samo pogoršati.

U poslednjoj nedelji kampanje, Mr Schwarzenegger je bio primoran da odgovori na optužbe za seksualno uznemiravanje: pojavilo se 15 žena koje su izjavile kako ih je Mr Schwarzenegger pipkao i šaptao im lascivne komentare na uvo. To je sve prvi objavio Los Angeles Times. Činjenica da se vest pojavila neposredno pred izbore, i da ju je izneo jedan liberalni list, navela je Schwarzeneggerove simpatizere da izjave da je reč o malicioznom potezu. List je, međutim, istakao da je slučaj istraživao nekoliko nedelja.

Schwarzenegger za svoj uspon najviše može da zahvali dubokom nezadovoljstvu koje su stanovnici Kalifornije razvili prema Mr Davisu, uprkos tome što su ga prošle godine ponovo izabrali. Oni smatraju da je smenjeni guverner bio previše nehajan kada je reč o specijalnim interesima. Još više zabrinjava što je Davis prilično loše hendlovao problematični budžet Kalifornije. Tokom njegovog prvog mandata, kalifornijska kasa je posle buma 1990. ostala prazna. Poreski prihodi od tada padaju a država se bori da funkcioniše profitabilno kako to njen ustav zahteva. Ove godine, budžet je izglasan s mesec dana zakašnjenja. Očekuje se još jedan disbalans od (najmanje) 8 milijardi dolara.

Može li Terminator da sredi probleme Zlatne države? Kako je najveći deo života proveo u teretani, Mr Schwarzenegger ima neveliko političko iskustvo. Zvuči čudno, ali upravo je to najviše kupilo kalifornijske glasače. Oni su umorni od zastoja u Sakramentu, i veruju da će autsajder da donese rešenje. Za to, naravno, postoji presedan: na izborima za guvernera 1966. godine, kalifornijski glasači su smenili Demokratu Edmonda Browna, i na njegovo mesto doveli Ronalda Reagana, novajliju u politici koji se tek nešto ranije bio pridružio Republikanskoj partiji.

Nade stanovnika Kalifornije da "Arnie" neće stati dok ne reši stvar, kao što to čini u svojim blockbuster filmovima, možda su optimistične. Upravljanje Kalifornijom može da bude težak poduhvat. Teže nego rukovođenje nekom drugom saveznom državom u Americi, ne samo zbog njene veličine i raznolikosti, već i zato što su vlade ove države često nemoćne pred insistiranjem građana na direktnoj demokratiji. Refrendumi, na kojima odluke donose građani, a ne izabrani političari, uobičajena su stvar. Jedna od takvih mera koja guvernerima već godinama zadaje glavobolje je Predlog 13, mera doneta 1978. kojom se određuje limit za porez na imovinu.

 Pohvalno, Mr Schwarzenegger je sakupio kadar iskusnih savetnika, od kojih su mnogi bili u vladi bivšeg guvernera Petea Wilsona, umerenog Republikanca. Stiče se utisak i da je Mr Schwarzenegger u saglasju sa liberalnim stavovima stanovnika Kalifornije po pitanjima kao što su životna sredina i abortus, što objašnjava zbog čega je ova država, koja u novijoj istoriji obično bira Demokrate, bez problema izabrala Republikanca. Ako uspe da reši ozbiljne finansijske probleme u Kaliforniji, pojedini Republikanci mogli bi da počnu da sanjaju kako Mr Schwarzenegger ide stopama Reagana, sve do Bele kuće. S obzirom da je rođen izvan Amerike, Mr Schwarzeneggeru ustav ne dozvoljava da bude predsednik. Međutim, to se može promeniti ukoliko Kongres donese ustavni amandman koji sada predlaže Orrin Hatch, republikanski senator.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: