Sreda, 17.09.2003.

22:42

LŠ: Inter pregazio Arsenal na Hajberiju

Izvor: B92

Default images

Derbi večeri igran je na Hajberiju, u okviru grupe B i doneo je šokantan ishod – Inter je pregazio domaći Arsenal, pobedivši ga sa 3:0 (3:0). “Nerazuri” su u prvom poluvremenu potpuno nadigrali, čak i ponizili “Tobdžije”, koje su imale šanse, propustile ih i bile brzo i surovo kažnjene. Egzekutori su bili Krus, Van der Majde i Martins. Da trauma u severnom Londonu bude potpuna, Arsenal nije iskoristio ni poklon-penal pri rezultatu 0:2, pošto je Toldo odbranio Anrijev šut.

Arsenal je, po očekivanju, imao početnu inicijativu, ali su se prvi napadi odbili od žestoke odbrane Intera, a kada je odbrana u dva navrata bila nemoćna, tu je bio nesavladivi Toldo. U 22. minutu Inter je prvi put ozbiljno zapretio i poveo. Martins je poslao loptu Krusu, ovaj stigao do nje pre Lemana i elegentno lobovao nemačkog golmana. Samo dva minuta kasnije fantastičan volej Van der Majdea slomio je Arsenal – 0:2.

U 32. minutu sudija Gonsales bio je jedini čovek koji bi dosudio penal Materacija nad Ljungbergom, ali je Toldo odbranio penal Anriju, pokopavši nade domaćima. Ni nova šansa Žilberta Silve nije iskorišćena, da bi Martins dokrajčio protivnika u 41. minutu. Nastavak je doneo mnogo slabiji fudbal i povučeni Inter, ali su retke dobre akcije Arsenala išle samo do Tolda. Kada je golman Intera sa lakoćom uhvatio “živu loptu” posle Anrijevog udarca, izraz lica francuskog napadača je sve govorio.

U drugom meču, derbiju ex-SSSR-a Kijevljani su pobedili Moskovljane tek u finišu, zahvaljujući golovima rezervnog napadača Diego Rinkona. Pre toga se Lokomotiva uglavnom branila, ali je pravila najbolje prilike.

Dinamo je u napade krenuo od starta, pravio poluprilike, ali je čvrsta i oštra odbrana “železničara” uspela da se odupre. Kada su kretali napred, Moskovljani su bili veoma opasni. U 16. minutu je Ignaševič sa 25 metara ozbiljno namučio Olega Šovkovskog, ali golova nije bilo u prvom poluvremenu.

Ponovo su u nastavku domaći imali inicijativu, ali je najbolju priliku propustio Dmitri Hohlov, koji je u 61. minutu primorao Šovkovskog na novu sjajnu intervenciju. Onda je došao finiš i 7 minuta slave za Rinkona. Dva puta je ovaj Brazilac postigao slične golove, posle sjajnih centaršuteva Belorusa Valentina Bjalkeviča i na taj način obezbedio Kijevu zasluženu pobedu.

Grupa A: Makaj slomio srca Keltima

Ako je neko u Minhenu sumnjao da je dovođenje Roja Makaja dobar potez, više ne sumnja. Seltik je u Bavarskoj vodio sve do 15 minuta pre kraja, a tada je vlasnik evropske Zlatne kopačke postigao dva pogotka i sprečio novi katastrofalan start Bajerna u LŠ. Seltik je nastupom u ovom meču pokazao da prošlogodišnje finale Kupa UEFA nije bilo slučajno.

Prvo poluvreme pripalo je gostima iz Glazgova, koji su bodreni od brojnih navijača imali kontrolu nad igrom. Gledaoci su videli malo dobrih prilika u ovom delu igre, a najbolju je propustip Remi Bald u 42. minutu. Početak drugog poluvremena obeležili su domaći, velikim promašajima Ze Roberta i Makaja.

Usledio je pogodak Alana Tompsona, koji je glavom doneo Seltiku zasluženovođstvo. Bajern je tad krenuo u opšte napade, ali se finiš bližio, a puta do mreže nije bilo. Međutim, tada na scenu stupa Makaj. On je u 73. minutu uhvatio fantastičan volej, koji je pronašao 30cm praznog prostora između golmana i stative. Četiri minuta pre kraja Škoti su ostali i bez jednog boda, pošto je Makaj centrirao, a niko nije uspeo da dotakne loptu, pre nego što je ušla u mrežu.

Lion je pobedu protiv Anderlehta obezbedio sa penala, pogotkom Žuninja Pernambukana. Tako je dvostruki uzastopni šampion Francuske krenuo ka cilju – konačnom prolasku u drugi krug, koji je prethodnih sezona izmicao ovom klubu.

Prvo poluvreme proteklo je u znaku napadačkog tandema Sidni Govu – Đovane Elber. U 15. minutu Elber je centrirao, a Govu bio za 5cm kratak. Novu šansu propustio je Esjen, a odluka pada u 26. minutu, kada je Govua srušio golman Anderlehta Žitka, a reprezentativac Brazila Žuninjo koristi penal. U finišu poluvremena dobre prilike propuštaju Elber i Žuninjo za domaće i Seterberg za goste.

U drugom poluvremenu dugo nije bilo prilike, do jednog lepog šuta Esjena. Tada Anderleht preuzima potpunu inicijativu, i šanse se ređaju pred golom Kupea. Reprezentativni golman Francuske odgovorio je dobro na postavljeni zadatak i sprečio Seterberga da 4 minuta pre kraj otme bod, a u samom finišu Dindan ima mali promašaj.

Grupa C: Pobeda Monaka u Ajndhovenu

PSV je ponovo krenuo porazom u Ligu šampiona. Prvak Holandije već godinama ostvaruje katastrofalne rezultate na startu ovog takmičenja, a onda ne uspeva da nadoknadi izgubljeno. Monako je bio bolji tim i zasluženo nosi bodove na obalu Mediterana.

Početak meča nije mnogo obećavao, jer domaći nisu delovali sposobno da slome otpor gostujućeg tima. Mračne slutnje stanovnika Brabanta obistinile su se u 27. minutu, kada je odbrana postupila katastrofalno, a Morientes sa zadnje stative doveo “Kneževe” u vođstvo. Usledio je nervozan finiš poluvremena, u kojem je broj faulova dostizao broj tačnih pasova.

Drugo poluvreme počelo je novim pretnjama po gol domaćih, a sjajnu akciju u 56. minutu krunisao je Eduar Sise. Deset minuta kasnije Bauma je iz slobodnog udarca sa 25 metara smanjio i usledile su šanse za PSV, koje će se smenjivati sve do samog kraja. Međutim, Kežman i drugovi nisu bili u stanju da izvuku bar bod u ovom meču i sledi teška borba bar za treće mesto.

U Atini Deportivo je puna 72 minuta čuvao prednost, ali je na kraju poklekao pred domaćinom, kraljem remija iz prošle sezone (svih 6 utakmica završili su nerešeno, uključujući dvomeče sa Realom i Romom!), i nosi u Galiciju samo bod.

Prvo poluvreme proteklo je u znaku gostiju, koji su brzo stekli prednost golom Pandijanija, a zatim imali prilike da povećaju zalihu. Međutim, Atinjani su uspeli da se održe kroz prvo poluvreme, a u nastavku i da preuzmu inicijativu.

U drugom delu šanse su se ređale pred gostujućim golom, ali su fudbaleri iz Atine, koji su, zbog očajnog stanja svoje Nea Filadelfije, morali da protivnike dočekaju na stadionu Panatinaikosa, bili neprecizni. Međutim, u samom finišu, stvar je u svoje ruke preuzeo iskusni Vasilis Cjartas i lepim pogotkom nastavio seriju remija AEK-a u Ligi šampiona.

Grupa D: Darko usrećio Baskiju

Darko Kovačević je heroj Baskije, pošto je njegovim golom iz penala, 10 minuta pre kraja, Real Sosijedad došao do prve pobede u Ligi šampiona. Sosijedad je u Kupu šampiona igrao početkom 80-ih, a Olimpijakos je zaređao sedam nastupa u LŠ. Međutim, startni meč je pripao domaćima.

Sosijedad nije počeo meč na najbolji način, a do pune inicijative došao je tek u finišu prvog dela. Minut pred odlazak na odmor Kovačević je propustio veliku priliku, posle kornera Hosea Barkera. Darkov opasan udarac glavom golman gostiju uspeo je da odbrani.

Olimpijakos je bio nazainteresovan za napade u prvom delu, a ništa se nije promenilo ni u nastavku. Podbacili su i Đovani i Lambros Hutos, pa je Vesterveld bio uglavnom nezaposlen. U 80. minutu Kovačevića je u šesnaestercu srušio Atanasios Kostulas. Naš napadač je loptu stavio na belu tačku i poslao golmana u pogrešnu stranu, obezbedivši bodove za svoj tim.

Juventus je protiv Galatasaraja vodio veoma rano, ali je usledilo brzo izjednačenje Hakana Šukura, da bi pobedu šampionu Italije doneo veteran Ćiro Ferara. Igrač utakmice je bio Alesandro Del Pjero, strelac prvog i kreator drugog pogotka. Zanimljivo je da je ovo prvi poraz Fatiha Terima protiv Juvea. Podsetimo da se turski trener sretao sa “Starom damom” i kao trener Galatasaraja, ali i dok je bio naklupi Milana i Fjorentine.

Juve je u meč ušao pozitivno i poveo već u petom minutu, golom Del Pjera, posle sjajne asistencije Kamoranesija. Ofanziva se nastavila, a Trezegeov šut je odbranio Mondragon. Gala se nije predavala i posle smušenosti odbrane domaćih izjednačio je Šukur, već u 17. minutu. Trezege je propustio još jednu šansu pre odmora.

U nastavku Takinardija menja Davids i pritisak se nastavlja. Holanđanin je u svađi sa Lipijem i ovo mu je bio prvi nastup u sezoni. U 65. minutu Del Pjero j esrušen na 22 metra od gola, izveo slobodan udarac i pogodio prečku. Osam minuta kasnije viđena je odluka. Opet je Del Pjero izveo slobodan udarac, a njegov centaršut je samo dotakao Ćiro Ferara, dovoljno da lopta pobegne Mondragonu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Podeli: