Utorak, 09.09.2003.

09:06

Anan: Svetski sistem bezbednosti uzdrman podelama

Izvor: Beta

Default images

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan rekao je u ponedeljak da je svetski sistem bezbednosti uzdrman do temelja podelama oko najvažnijih pitanja, posebno oko Iraka, i založio se za "radikalne reforme" u UN. Anan je u svom godišnjem izveštaju Generalnoj skupštini UN pozvao članice da se zauzmu za "radikalne reforme" koje bi UN i drugim organizacijama pomogle da se izbore sa svetskim problemima kao što su rat, terorizam, siromaštvo i kršenje ljudskih prava. "Imam neprijatan osećaj da sistem ne funkcioniše kako bi trebalo", rekao je on i dodao da bi države trebalo da pronađu zajednički osnov, a ne da "deluju samostalno".

Anan je u izveštaju naveo da je rat u Iraku "u prvi plan izbacio brojna pitanja o principima i delovanju UN i međunarodne zajednice u celini". "Od vitalnog je značaja da međunarodna zajednica ne dozvoli da se razlike koje su se ispoljile proteklih meseci i dalje održe i da bude ustanovljen jedinstven stav o pitanjima bezbednosti koja su bitna za celu zajednicu", ocenio je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: