Odgovornost za to što se Srbi u Hrvatsku vraćaju u malom broju snosi vlada te države – ocena je nevladine organizacije Hjuman rajts voč. U izveštaju koji je posvećen povratku u Hrvatsku, sugeriše se da bi vraćanje Srba trebalo da bude i jedan od uslova za prijem Hrvatske u Evropsku uniju.
Istraživač Hjuman rajts voča Bogdan Ivanišević u izjavi za Radio B92 navodi da se Srbi suočavaju sa problemom povratka imovine i zaposlenja. "Jedno od pitanja koje svakako utiče na povratak jeste i procesuiranje osumnjičenih za ratne zločine, koje obeshrabruje muškarce učesnike u ratu", kaže Ivanišević. Prema njegovim rečima, izveštaj ove nevladine organizacije ujedno preporučuje hrvatskim vlastima i međunarodnoj zajednici mere koje bi uticale na masovniji povratak Srba.
"Pozivamo vlasti u Republici Hrvatskoj da se pridržavaju zakona koji su same donele i da poštuju međunarodno-pravne norme koje obavezuju Hrvatsku. U poslednjih godinu-dve jeste poboljšano zakonodavstvo kad je reč o ovom povratku izbeglica, međutim, uprkos tome što nije savršeno, zakonodavstvo, kada bi se primenjivalo, bitno bi poboljšalo povratak. Hrvatska želi da se približi EU i u tom kontekstu smatramo da je naročito važno da međunarodna zajednica, pre svega EU, uzme jako ozbiljno pitanje povratka i da uslovi svako približavanje Hrvatske EU poboljšavanju problema izbeglica".U izveštaju Hjuman rajts voča, između ostalog, stoji i da je hrvatska vlada registrovala više od 100.000 povrataka. Međutim, mnogi povratnici su se posle kratkog vremena ponovo vratili u Srbiju i Crnu Goru ili Bosnu i Hercegovinu. U izveštaju piše i da su povratnici u većini slučajeva stariji poljoprivrednici čije kuće nisu bile uništene u toku rata. Povratka u urbana područja gotovo da i nema.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare