Crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je u subotu da "nipošto ne treba pristati" na predloge Evropske komisije za ubrzanje procesa harmonizacije ekonomskih sistema koji bi mogli da nanesu štetu ekonomijama članica Srbije i Crne Gore. Đukanović je posle sednice Saveta za evropske integracije, na kojoj je po izjavama učesnika bilo reči o usklađivanju carinskih stopa za 56 poljoprivrednih proizvoda, rekao da "postoji permanentni pritisak od strane administracije iz Brisela da se ubrza proces harmonizacije ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore". "Mislim da su nove ekonomske štete poslednje što treba da priređujemo našim ekonomijama od strane ove dve vlade i Saveta ministara", ocenio je premijer Crne Gore.
Premijer Srbije Zoran Živković ocenio je da se radi o nerazumevanju koje je posledica naviknutosti briselske administracije na, kako je rekao, "tipične zemlje". "Mi nikada nismo bili tipična zemlja, ni bivša Jugoslavija, niti SRJ, niti današnja državna zajednica. Mislim da je za nas, a verovatno bi to trebalo da bude i za Brisel, važniji proizvod od tehnologije kako se dolazi do proizvoda", ocenio je Zzivković.
On je ocenio da je na republičkim vladama da ulože napor kako bi objasnile šta bi značilo potpuno usaglašavanje carinskih stopa za 56 poljoprivrednih proizvoda. "To bi za Srbiju u ovom trenutku bio težak udarac za poljoprivredu. Definitivno da EU ne želi da u svom sastavu ima siromašne zemlje koje nisu politički stabilne. Mi želimo da ojačamo svoju ekonomiju i političku stabilnost da bismo kao takvi ušli u EU, a to je u ovom trenutku nemoguće ako se carine na poljoprivredne proizvode spuste ispod nivoa koji je podnošljiv", naglasio je srpski premijer. Živković je kazao da predstoje pregovori sa Svetskom trgovinskom organizacijom, da je u tom procesu neophodno usaglašavati carinske stope, kao i da do 2007. godine "ima dovoljno vremena za sva usglašavanja".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 10
Pogledaj komentare