Demokratska stranka Srbije je, posle četiri meseca vođstva Demokratske stranke, izbila na prvo mesto, odnosno ponovo je najpopularnija stranka u zemlji, pokazuje najnovije istraživanje agencije Strateški marketing.
Prema tom istraživanju, rađenom od 19. do 22. jula na uzorku od 1.545 ispitanika, na drugo mesto je izbila stranka G 17 plus, dok je doskoro vodeća DS na trećem mestu.
U analizi rezultata se navodi da je rejting tri vodeće stranke prilično izjednačen, uz razlike koje su manje od jednog procenta, ali da je evidentno da DSS i G 17 plus rastu, a da je popularnost DS u padu. Rejting DSS-a je, u odnosu na prethodni mesec, porastao za 2,5 odsto i sada isnosi 16 odsto. Za G 17 plus se izjasnilo 15,9 odsto anketiranih, što je skok od četiri odsto u odnosu na prethodni mesec i od devet odsto u odnosu na mart. Na trećem mestu je DS, za koju se izjasnilo 15,5 odsto anketiranih. To je za 2,5 odsto manje nego u prethodnom mesecu i gotovo dvostruko manje nego što je stranka imala u martu.
Značajni rejting imaju još Srpska radikalna stranka, za koju se izjasnilo sedam odsto anketiranih, uz opasku stručnjaka Strateškog marketinga bi ta partija mogla da ima još oko tri procenta takozvane skrivene podrške. U usponu je Socijalistička partija Srbije, koja sada ima 5,4 odsto podrške. Toliku podršku stranka je imala i pre uvođenja vanrednog stanja.
Upitani da izaberu par stranaka koje vide kao najbolju kombinaciju, najviše birača se opredelilo za DS i G 17 plus. Sledi kombinacija DSS i G 17 plus, dok se za druge kombinacije, poput DS i DSS, SRS i SPS, izjasnilo manje od 10 odsto ispitanih.
Doskorašnji guverner Narodne banke Srbije Mlađan Dinkić i dalje ima najviše pozitivnih glasova. Za njim slede lider G 17 plus Miroljub Labus, Tadić, ministar finansija Božidar Đelić, ministar spoljnih poslova Goran Svilanović i lider DSS-a Vojislav Koštunica. Najveći pad broja pozitivnih ocena beleže ministar unutrasnsjih poslova Dušan Mihajlović i potpredsednik srpske vlade Čedomir Jovanović. Ocena pravca u kome se zemlja kreće, optimizam u pogledu budućeg standarada i ozbiljnost problema koji tište veliki deo gradjana ukazuju na sve veće nezadovoljstvo stanjem u zemlji. Za 39 odsto anketiranih pravac u kome se zemlja kreće je dobar, a za 45 odsto loš. To je prvi put od atentata na premijera Zorana Đinđića da je broj onih koji misle da se stvari kreću u pravom smeru manji od onog koji misle da se kreću u pogrešnom. Neposredno nakon atentata za čak 66 odsto građana pravac je bio dobar, a za 16 odsto loš.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 31
Pogledaj komentare