Ponedeljak, 28.07.2003.

13:42

Udovički: Politika finog štimovanja

Novi guverner Narodne banke Srbije Kori Udovički, čiji je dolazak na tu funkciju prošao u senci još aktuelnog sukoba na relaciji G17 plus – službenici Vlade Srbije, iznosi u ekskluzivnom intervjuu za B92 osnovne pravce u kojima će se kretati centralna banka pod njenim vođstvom. Razgovor vodila Danica Ilić

Izvor: B92

Default images

B92: Po dolasku na mesto guvernera Narodne banke Srbije rekli ste da je Vaš prvi i najvažniji zadatak stabilnost cena i održivost rezervi. U odnosu na politiku Mlađana Dinkića, kome ste odali priznanje za njegov dosadašnji rad, šta ćete i da li ćete nešto menjati?

Udovički: “Odanost stabilnosti cena se ne menja, mislim da je on tome bio veoma odan, imao je lično uverenje ali i zakonski zadatak – to je najvažniji cilj koji Narodna banka Srbije mora da ispunjava. Kada je reč o kursu, kurs je određen tim ciljem i potrebom da rezerve budu održive. Postoje države koje su se odlučile za fiksni kurs jer se smatralo da to može da pomogne u zaustavljanju inflacije. Ja smatram da je ili sve podešeno tako da vi možete da održite rezerve uz taj kurs ili, ako nije, ni podsticanje pozitivnih očekivanja čvrstim obećanjima ne može pomoći. U pogledu održanja kursa koji se kretao i za vreme gospodina Dinkića, pogotovo u poslednje vreme, u skladu sa nekakvim tržišnim zakonima, moja se politika neće menjati. Verujem da će biti razlike pre svega u finom štimovanju. Možda gospodin Dinkić nije ni bio u situaciji da to radi na samom početku naše stabilizacije, ali je to sada moguće i potrebno, i na tome treba raditi. Za to je potrebna mnogo bliskija saradnja sa vladom nego što je u dosadašnjim uslovima to bilo moguće. Šta znači fino štimovanje? To znači, pre svega, da bolje upoznamo i bolje predviđamo kretanja likvidnosti u zemlji, a oni su u velikoj meri određeni kretanjima likvidnosti vlade, budžeta i drugih državnih institucija i da onda pokušamo da kooridiniramo monetarnu politiku tako da ukupna likvidnost u zemlji prati jedan ujednačeniji tok nego što je to bilo do sada. Takođe hoću da radim na izgradnji tržišta institucija, što nije stiglo na red za vreme gospodina Dinkića. Za razliku od njega, ja manje verujem u direktnu intervenciju i kontrolu. Kada se uslovi podese kako treba, onda može biti liberalizacije. Moj cilj će biti da za svako od tržišta i za svaki od segmenata monetarnog i deviznog tržišta postavim što bolje uslove poslovanja i onda da izvučemo direktnu kontrolu iz toga.”

B92: Kad ste najavljivali da ćete bliže sarađivati sa Vladom Srbije, rekli ste da to nikako neće značiti diktat Vlade. Jedna od strepnji koja se javila s odlaskom gospodina Dinkića i s vašim dolaskom na mesto ministra jeste da će ukoliko se pojavi rupa u budžetu, uslediti pritisak vaših nekadašnjih kolega iz Vlade koji će, recimo, tražiti novac.

Udovički: “Ja razumem da postoji ta strepnja ali ja mislim da svako ko mene poznaje, uključujući i moje kolege u Vladi Srbije, zna da ne postoji mogućnost da me neko navede da uradim nešto što mislim da zapravo ne treba da uradim, nešto što nije dobro – a popunjavanje rupa, i to trajnih, nikako nije dobro. Ono što mislim da može da se radi jeste, kako sam i rekla - ujednačavanje. Ako postoje trenuci nelikvidnosti u budžetu, a zna se da dolaze sredstva i postoji već razrađeni mehanizam, i ako je vlada dotle već pokazala na sitnim primerima da vraća likvidnost – mislim da ću tražiti načina da to koordiniramo. Ali, kome ja i kakvu uslugu činim ako popunim neku rupu koja posle ne može da se vrati, koja izazove inflaciju? To ne dolazi u obzir.”

B92: Kada je reč o deviznim rezervama iz prošlosti – gde se drže devizne rezerve, dakle, da li u zemlji, domaćim bankama ili inostranim bankama?

Udovički: “Ko god je na, da tako kažem, pojednostavljen i neupućen način napadao Narodnu banku stvarno je preterano. Narodna banka drži rezerve uz najpažljiviji nadzor i saradnju i sa međunarodnim institucijama i u skladu sa međunarodnim standardima, i to je jedna od oblasti u kojoj je Narodna banka učinila vidne napretke u protekle dve godine. Postoje vrlo jasna pravila prema kojima narodne banke, odnosno centralne banke u svetu postupaju sa svojim rezervama i Narodna banka Srbije to apsolutno tako čini, čini to u skladu sa tim pravilima. Pravila su da se rezerve drže u samo maksimalno sigurnim bankama u svetu, sa trostrukim i dvostrukim A rejtingom, u saradnji sa drugim centralnim bankama, itd. Tu zaista nema prostora, nema opravdanja za napade koje je Narodna banka doživljavala ovih dana.”

B92: S obzirom na to da ste radili u MMF-u, koliko će vam na ovom mestu guvernera koristiti njihove sugestije i koliko ćete biti zavisni od njih?

Udovički: “MMF ima jedan vrlo jednostavan zadatak, bar jednostavno postavljen, a to je da zemljama po svetu pokaže ili pomogne da žive u okvirima sredstava koja imaju. Ništa drugo. Jer oni na neki način daju prolaznu ocenu za sve kreditore u svetu, da su finansijske fiskalne politike zemlje takve da se ta zemlja neće u jednom trenutku naći nesposobna da vraća dugove. To je, u stvari, matematički relativno lak zadatak i MMF to vrlo dobro ume da proceni – kada se sa njima sarađuje, to je kao da dobijete nekog stručnog savetnika. Do konflikata dolazi recimo u ocenama nekih specifičnosti za svaku zemlju. Ili u ocenama političkih posledica nekih alternativa. Ja verujem da je moja prednost u tome što znam kako MMF razmišlja i što znam kako može da oceni i da primi svaku takvu informaciju, znam kako da im je, u krajnjoj liniji, serviram. Mislim da mogu dosta da pomognem na ovoj poziciji u tome da preporuke MMF-a budu tako formulisane da budu nama od najveće moguće pomoći.”

B92: Kako komentarišete pomeranja na tržištu novca koja su usledila kada ste došli na mesto guvernera?

Udovički: “Svaka promena – a promena guvernera je vrlo krupna promena – izaziva malo nervoze na tržištu i neki građani su zabrinuti povodom toga da li ću ja sada da promenim monetarni, devizni kurs itd. Međutim, dva dana posle mog imenovanja kurs je nešto malo popustio, evo u petak je već ojačao i likvidnosna situacija zemlje je u stvari prilično komotna zato što su promenjene obavezne rezerve 11. jula, tako da na tržištu već vidim apsolutno vraćanje na normalu. Tako i treba da bude jer promene u čvrstini monetarne i devizne politike neće biti.”

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Podeli: