Sreda, 12.02.2003.

12:55

Da li će Englezi ipak otići u Zimbabve?

Izvor: B92, zvanicni sajt

Default images

Prethodnog vikenda je u Južnoj Africi počelo Svetsko prvenstvo u kriketu. Iako ovaj sport obično ne privlači pažnju većine čovečanstva (čitaj: svih izvan Komonvelta), ovoga puta su događaji vezani za SP znatno prevazišli okvire sporta.

Naime, Svetsko veće za kriket (ICC) odlučila je da će osim Južnoafričke Republike deo organizacije ovog takmičenja biti u rukama Zimbabvea i Kenije. Ove dve nacije su se u svetske kriket tokove uključile tokom 80-ih u okviru projekta širenja popularnosti najbritanskijeg od svih sportova. Za razliku od ostalih takmičenja sa većim brojem domaćina, na ovom prvenstvu Kenija i Zimbabve organizuju samo mečeve svojih reprezentacija. Međutim, i to je bilo dovoljno da izazove međunarodni diplomatski incident.

Kako je selekcija Engleske u istoj grupi sa Zimbabveom, to znači da će bivši kolonijalni gospodari morati da odigraju meč u Harareu, glavnom gradu Zimbabvea. Međutim, već dve godine u Zimbabveu traju nemiri prouzrokovani “nacionalizacijom” zemlje (otimanje poseda od belih vlasnika i deljenje crnoj, politički podobnoj većini), koji su kulminirali prošlogodišnjim izborima, tokom kojih je opizicija hapšena i ubijana, a večiti predsednik Robert Mugabe zaradio još jedan mandat. Veliki broj zapadnih država prekinuo je diplomatske odnose sa Zimbabveom posle toga, a kolege sa BBC-ja su izborne izveštaje slale sa graničnih prelaza, pošto su u Zimbabveu bili nepoželjni.
Indijski tim u meèu protiv Holandije na ovogodišnjem SP
Od dana kada je objavljeno da će Englezi morati u Harare traje rasprava o tome da li treba ići. U januaru je ICC presudio da meč treba da bude odigran, ali se politička situacija u međuvremenu dodatno pogoršala. Nekoliko dana pred početak SP engleskim reprezentativcima su upućene pretnje ubistvom, ukoliko se pojave na tlu Zimbabvea. Zato odluka o odigravanju ovog meča još nije doneta, iako je zakazan za četvrtak. U utorak su Englezi najavili bojkot, ukoliko se meč ne bude premestio na teritoriju Južne Afrike, ali Zimbabve to odbija, a podržavaju ga Indija i Pakistan, koji će igrati svoje mečeve u drugom zimbabveanskom gradu, Bulavaju.

Ništa bolja situacija nije ni u Keniji, gde su posle terorističkog napada na američku ambasadu pre nekoliko godina, eksplozije nastavljene. Posebno je značajan napad izveden u Mombasi ove zime.

Konačan rok za Engleze da se izjasne je četvrtak u 16 časova. Tada ćemo znati da li će doći do prvog bojkota jednog meča na svetskim prvenstvima poslednjih decenija. Pomenimo da titulu prvaka sveta brani Australija, koja je u finalu 1999. (na Lord’s Cricket Groundu u Londonu) deklasirala selekciju Pakistana, pobedivši za čak 8 viketa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Podeli: