Nedelja, 09.02.2003.

13:38

Skup "Mogućnosti unapređenja telekomunikacija u Srbiji"

Izvor: B92, Glas

Default images

Radi potpunog informisanja, prenosimo izveštaj sa okruglog stola "Mogućnosti unapređenja telekomunikacija u Srbiji" sa svim izjavama učesnika iz lista "Glas javnosti" od subote:

Stanje u oblasti telekomunikacija u Srbiji je alarmantno, ali je još gore što većina onih koji se bave ovom oblašću, toga nije ni svesna - rekao je Branislav Anđelić, pomoćnik ministra za nauku, tehnologiju i razvoj, i direktor republičkog Zavoda za informatiku i internet, na okruglom stolu u petak, održanom u Privrednoj komori Srbije. Okrugli sto je održan na inicijativu "Ekonomist magazina", a učesnici su se bavili temom "Mogućnosti unapređenja telekomunikacija u Srbiji".

Navodeći razloge za ovakvu ocenu, Anđelić je precizirao:
- Ne postoji konzistentan strateški pristup, kao ni politika razvoja države za ovu oblast. Resorno ministarstvo 95 odsto pažnje posvećuje saobraćaju, ostalo telekomunikacijama. Pozivanje na inostrane partnere zbog loših poslovnih poteza i destruktivnog ponašanja u "Telekomu Srbija", samo je izgovor. Osnovni problem je u rukovodstvu preduzeća, a kupovinom 29 odsto akcija od Italijana, situacija će se samo pogoršati. Upravo sam se vratio iz Brisela gde mi je na najvišem nivou rečeno da je Zakon o telekomunikacijama bio jedan od tri probna balona, koja su nam data kako bi se ocenila naša istinska spremnost da krenemo putem pridruživanja, te da smo po ovom pitanju spektakularno loše prošli.

Po njegovim rečima, Zakon je predstavljen Vladi Srbije kao usklađen sa standardima Evropske unije i prosleđen je parlamentu na razmatranje, iako je dva dana pre toga EU poslala dopis da je nacrt zakona neusklađen sa direktivama EU i da je u suštinskoj suprotnosti sa njenom politikom.
- U zvaničnom izveštaju Evropske komisije o našoj spremnosti za pisanje Studije o izvodljivosti i pridruživanju, a koji će biti publikovan u martu i koji će biti negativan, opisan je i ovaj slučaj kao jedan od glavnih razloga - naglasio je Anđelić.

Drugačije mišljenje predstavio je pomoćnik ministra saobraćaja i telekomunikacija, Andrija Bednarik.

- Regulatorni okvir za realizaciju otvorenog tržišta je definisan Zakonom o telekomunikacijama, koji je pred usvajanjem u skupštini i za nekoliko nedelja očekujemo da se taj proces okonča. Što se tiče nove vlasničke strukture u "Telekomu Srbija", pozitivni rezultati ovog procesa već se vide u efikasnom funkcionisanju UO preduzeća i njegovom strukturnom transformisanju. Razvoj telekomunikacija uz što nižu cenu, cilj je projekata koji su započeti i koji su u toku - rekao je Bednarik.

Prof. dr Dragor Hiber, predsednik UO "Telekom Srbija", kupovinu 29 odsto akcija od Italijana ocenio je pozitivno, navodeći da je "Telekom" za akcionare godišnje izdvajao oko 75 miliona evra, bez dobijanja kontra usluge.
- To znači da je oko 15 odsto ukupnih godišnjih prihoda "Telekoma", koji su nešto niži od 500 miliona evra, izdvajano za akcionare. Sada je centralno pitanje ublažavanje monopola, te stoga Zakon predviđa ukidanje zakonskog monopola JP PTT "Srbija". Ali, ostaće pitanje trajanja i oblika monopola predviđenog ugovorom između sadašnjih akcionara - kazao je Hiber i dodao da je "Telekom" 2002. godinu završio u dobitku, za razliku od prethodne dve godine koje je okončao s gubitkom, uprkos tome što nije bilo poskupljenja telekomunikacionih usluga. Ipak, on je još rekao, da se u ovoj godini očekuje promena tarifnog sistema.

- Monopol sigurno šteti, ali monopol u telekomunikacijama nije isti kao monopol u proizvodnji mleka. Mnoge svetske telekomunikacione kompanije sada se nalaze u krizi - rekao je član UO "Telekoma" i profesor ETF-a, Borivoj Lazić, naznačivši da ova kompanija uprkos svim svojim manama, donosi novac, kao i da će u ovoj godini u "Telekom" biti uloženo oko 300 miliona evra. U 2001. i 2002. godini investicije su iznosile oko 330 miliona evra.

Takođe, Radio B92 je dobio saopštenje Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj od subote, u kojem se navodi da g. Anđelić nije pomoćnik ministra za nauku, tehnologiju i razvoj, i da njegovi stavovi izraženi na ovom skupu ne odražavaju stavove Ministarstva. "Za razliku od g. Anđelića, Ministarstvo smatra da je ugovor o otkupu 29% akcija telekoma koje su u vlasništvu italijanskog partnera, od strane PTT Srbija, vrlo koristan. Nije tačna tvrdnja g. Anđelića da Srbija nema strategiju razvoja telekomunikacija. Ministarstvo za nauku, tehnologiju i razvoj je, u saradnji sa ostalim resornim ministarstvima, izradilo strategiju privrednog razvoja Srbije do 2010. godine koja obuhvata 23 privredne graner i čije se usvajanje od strane Vlade Srbije uskoro očekuje. U njoj je izložena i strategija razvoja telekomunikacija u Srbiji, koju može pročitati svaki posetilac veb sajta Ministarstva, na kome je ova strategija izložena", stoji u saopštenju Ministarstva.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Podeli: