Prvi korak – prekidanje ćutanja o zločinu – učinjen je, istina sa silnim godinama zakašnjenja. Predstoji onaj kudikamo teži – hapšenje i procesuiranje optuženih za ratne zločine. Dosadašnje iskustvo govori da se Republika Srpska time baš i ne može pohvaliti
POSLEDICE ZLOÈINA I ODGOVORNOST: Masovne grobnice...
Izveštaj o Srebrenici koji je predočila vladina komisija za utvrđivanje istine podijelila je kako političare tako i javnost u BiH, posebno u Republici Srpskoj: deo pozdravlja prekidanje institucionalne šutnje o srpskim zločinima, a deo se ozbiljno naljutio na predsjednika Republike Srpske što je tu stranicu srpske istorije označio mračnom. Jer, kako smatraju, na to nije imao pravo. Isti čak i danas nalaze "opravdanje" za zločine u Srebrenici jer su bili "uslovljeni" stradanjem Srba nesporedno prije toga u ovom gradu; u Srebrenici je ubijeno oko 1700 Srba, uglavnom civila.
...i general Ratko Mladiæ
Istovremeno Čaviću se zamjera što je progovorio tek sada, što se dovodi u vezu sa strahom od gubitka fotelje i pozicije koju trenutno zauzima. Međunarodni zvaničnici međutim izvještaj o Srebrenici i reakciju predsjednika Republike Srpske ocijenili su "istorijskim i revolucionarnim događajem" koji Republici Srpskoj može donijeti samo dobro. Sam Dragan Čavić kaže da je svojim obraćanjem povodom izvještaja o Srebrenici "želio da građane RS, prije svega Srbe, upozna sa dijelom istine koju smo sami ustanovili i koja još uvijek nije potpuna, ali je i nepotpuna, ipak, zastrašujuća".
Devet godina poslije Srebrenice zvaničnici RS su negirali postojanje zločina, a kad bi se našli pod pritiskom međunarodnih zvaničnika nalazili su "opravdanje u tome što su i drugi činili zločine". Vlada Mladena Ivanića odlučila je javnosti predočiti "pravu istinu o Srebrenici". Tadašnji izvještaj i dalje je štitio zločince i minimizirao broj nastradalih. Kad se uporedi sa današnjim izvještajem, više je nego sraman.
GLOBALNI ZNAÈAJ: Karla del Ponte
Nakon devet godina najprije je aktualni premijer Republike Srpske Dragan Mikerević, istina tiho i stidljivo, progovorio o srpskim zločinima u Srebrenici tražeći kaznu za počinioce. U prvom trenutku nije mu se pridružio niko od ostalih funkcionera. Tek pošto je Vlada RS usvojila izvještaj Komisije pridružio mu se i predsjednik RS podvlačeći kako je u "posljednjih devet godina o srebreničkim tragičnim događajima govorio cijeli svijet, te da su ti događaji postali planetarni sinonim stradanja i zločina na kraju XX vijeka, polarišući učesnike na žrtve Bošnjake – muslimane i počinioce Srbe". Na drugoj strani "u srpskoj javnosti, godinama nakon jula i avgusta 1995. godine, stradanje Bošnjaka u Srebrenici u pravilu je doživljavano kao preuveličavana manipulacija brojem žrtava i kao metod pritiska na RS i njen institucionalni status. Srpsko institucionalno ćutanje svih proteklih godina, podgrijavalo je stvaranje stereotipa, jer se u pravilu ćutanje razumije kao priznanje", dodao je Čavić. I dok Čavić ne zna "da li će srodnicima postradalih Bošnjaka koji su žrtve ratnih zlodjela počinjenih od strane Srba, ovo obraćanje značiti olakšanje", mada razumije i suosjeća bol onih koji traže svoje najbliže", neki od analitičara gotovo ljutito tvrde da "ono što je Čavić saopštio uopšte nije trebalo da bude razlog bombastičnog obraćanja javnosti", jer "čudno je da se potencira ta neka crna strana srpske istorije, kad kompletna istorija treba da se osvetli sa svih aspekata". Mnogi drugi se pak slažu sa Čavićem da će ovakav stav i razbijanje šutnje o sopstvenom zločinu vratiti Srbima legitimitet da pitaju o zločinima drugih strana.
SAZNAVNANJE ISTINE: Masovne grobnice
Vlada RS je izvještaj Komisije usvojila u prvoj polovini juna ove godine. U njemu se zaključuje da je Komisija unatoč teškoćama u početku svog rada "prikupila značajnu dokumentaciju, informacije, saznanja i druge dokaze o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995, uključujući i one koji do sada nisu bili poznati". Komisija je također utvrdila da je "likvidirano više hiljada Bošnjaka, na način koji predstavlja teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, te da je izvršilac, pored ostalog, preduzeo mjere prikrivanja zločina premještanjem tijela". Otkrivene su 32 nove, do sada nepoznate lokacije masovnih grobnica, pri čemu su podatke o njima isključivo dostavili izvori iz Republike Srpske (organi Vlade i svjedoci na terenu). "Opterećena veoma kratkim zadatim rokom, Komisija je od samog konstituisanja radila pod jakim medijskim pritiskom, što je dodatno opterećivalo njene i tako složene aktivnosti. Međutim, članovi Komisije su uspjeli da odole politizaciji predmeta istraživanja, kao i medijskim pritiscima. Inkrimisane informacije su u Izvještaju namjerno izostavljene. Javnost Republike Srpske rezultate rada Komisije prezentirane u ovom Izvještaju mora posmatrati u svjetlu nedavne izjave predsjednika Republike Srpske. Prihvatanje i suočavanje sa činjenicom da su neki pripadnici srpskog naroda počinili zločin u Srebrenici u julu 1995. godine može povoljno uticati na kreiranje uslova za istraživanje svih drugih zločina počinjenih na prostorima Bosne i Hercegovine i kažnjavanje poćinilaca", zaključuje se u ovom izvještaju.
Osnovna zamjerka ovom izvještaju je ta što on ne donosi imena zločinaca i tačan broj žrtava.
Ipak prvi korak – prekidanje ćutanja o zločinu –učinjen je, istina sa silnim godinama zakašnjenja. Predstoji onaj kudikamo teži – hapšenje i procesuiranje optuženih za ratne zločine. Dosadašnje iskustvo govori da se Republika Srpska time baš i ne može pohvaliti. U jednom od rijetkih pokušaja samostalnog hvatanja optuženih, policija RS nedavno je ubila pogrešnog čovjeka.
Uostalom ceh neulaska BiH u Partnerstvo za mir plaćen je upravo zbog nesaradnje Republike Srpske sa Haškim tribunalom. Političarima i građanima RS preostaje teška borba – dosezanje nivoa svijesti na kojem im u suočavanju sa samima sobom neće biti potreban Hag, i gdje ih na to neće tjerati strah od gubitka funkcije ili drugi politički pritisci.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Prema informacijama Uprave granične policije Republike Srbije dobijenim jutros u 5.15 časova, zadržavanja na putničkim terminalima naših graničnih prelaza iznose od 30 do 40 minuta.
Rat u Ukrajini – 1.235. dan. Više ukrajinskih gradova, uključujući Harkov, Luck i Lavov, pogođeni su u novom talasu ruskih napada borbenim dronovima i navođenim bombama. Američki predsednik Donald Tramp razmatra novi paket vojne pomoći za Ukrajinu.
Više ukrajinskih gradova, uključujući Harkov, Luck i Lavov, pogođeni su u novom talasu ruskih napada borbenim dronovima i navođenim bombama. Poljska je odgovorila podizanjem borbenih aviona radi zaštite svog vazdušnog prostora tokom napada.
Preliminarna istraga o padu aviona kompanije Er Indija, u kojem je prošlog meseca poginulo 260 ljudi, pokazala je da su se tri sekunde nakon poletanja prekidači za isključivanje goriva motora aviona gotovo istovremeno prebacili sa režima "rad" na "isključeno".
Francuski apelacioni sud je ukinuo presude protiv dve žene optužene za klevetu francuske prve dame Brižite Makron, nakon što su širile lažne tvrdnje da je ona nekada bila muškarac.
Godinama verujemo u priču da postoje dve vrste vagine, uska i ona druga manje popularna široka. Međutim, izgleda da godinama grešimo i da je uska vagina samo mit.
Izgleda da osećanje duboke usamljenosti, tradicionalno pripisivano najstarijima, zapravo najviše muči znatno mlađe, ukazuje studija Nemačkog centra za pitanja starosti (DZA).
Specijalista u Klinici za rak kože "Body Scan" u Australiji podelio je uznemirujući video, kako bi pokazao da melanomi ne moraju da izgledaju kao crni ili smeđi mladeži koje većina ljudi zamišlja.
Irski glumac Kilijan Marfi poznat je po tome što ne bira jednostavne uloge. Tokom karijere glumio je psihopate, naučnike, gangstere i borce za pravdu, likove koji su se uvek mučili s nekim unutrapnjim nemirom.
Netfliksa je objavio trejler za kriminalističku mini-seriju Untamed. Glavnu ulogu ima Erik Bana (pravog imena Erik Banadinović), poznati australijski glumac hrvatsko-nemačkog porekla.
Pop zvezda Džastin Biber objavio je svoj sedmi album pod nazivom "Swag", što predstavlja njegov prvi muzički projekat od albuma "Justice" iz 2021. godine i prvi od kada je postao otac.
The European Union could cut ties with Israel, established by a mutual agreement signed in 1995, because of the war in Gaza, which has been ongoing since October 2023, Politico reveals.
Radhika Yadav, 25, a former tennis player who performed at the national level in India, tragically lost her life when, according to police, she was killed by her father in their luxury home in Gurugram, near New Delhi.
Melting glaciers around the world could trigger long-dormant volcanoes that may be awakening beneath the ice, scientists said at the Goldschmidt 2025 conference in Prague.
In Serbia today, it will be partly cloudy with the appearance of sunny intervals, especially in the morning in Vojvodina, but also with the rare occurrence of short-term rain or showers with the possibility of thunderstorms, announced RHMZ.
Apple će u prvoj polovini 2026. predstaviti niz novih proizvoda kao što su iPhone 17e, ažurirani iPad Air i osnovni iPad, kao i računare MacBook Pro i MacBook Air.
Upotreba enkriptovane aplikacije za komunikaciju Signal naglo je porasla u Holandiji otkako je Donald Tramp ponovo postao predsednik Sjedinjenih Američkih Država u januaru.
Čini se da Ghost of Yotei neće biti igra sa previše noviteta - bar tako deluje nakon prezentacije gejmpleja. Međutim, priličan je izazov dizajniranja igre u kojoj igračev put nije striktno režiran.
Kada Džef Vilijams napusti svoju poziciju glavnog operativnog direktora kompanije Apple kasnije ove godine, izvršni direktor Tim Kuk će, po svemu sudeći, preuzeti vođstvo nad dizajnerskim timom.
Model Lynk & Co 02 osvojio je najvišu Euro NCAP ocenu ikada dodeljenu kompaktnom SUV vozilu u aktuelnom ciklusu testiranja, čime je potvrđen kao najbezbednije vozilo u svojoj klasi testirano 2025. godine.
Komentari 0
Pogledaj komentare