Pre dve nedelje predstavnici Svetske banke u Beogradu upozorili su da bi Srbija mogla izgubiti već odobrene izuzetno povoljne kredite u visini od 111 miliona evra ukoliko što hitnije ne pokrene proceduru za odobravanje projekata koji tim kreditima treba da budu podržani. Krajnji rok za odobravanje tih projekata i potpisivanje ugovora je tek 1. juli, ali je procedura za odobravanje prilično komplikovana - traje najmanje tri meseca, međutim zna da potraje i po šest meseci. Apel je, međutim, ostao bez rezultata. Vlada u odlasku odbila je da se time bavi, a formiranje nove vlade je sve neizvesnije. U međuvremenu dani prolaze i već odobreni kredit postaje sve neizvesniji.
Bilo bi logično da će četiri političke partije, od kojih se očekuje da će formirati vladu ili je podržati kao manjinsku, učiniti sve da taj poklon-kredit spasu. Reč o parama koje su Srbiji itekako potrebne, a daju se bez kamate samo sa bankarskom provizijom od 0,75 odsto (što je manje od inflacije u razvijenim zemljama) i na otplatu od dvadeset godina, s tim što prva rata dospeva tek posle deset godina. Dogovor o tome se valjda mogao postići lakše nego onaj oko izbora nove vlade ili oko predsednika Skupštine. Ipak, niko nije ni mrdnuo prstom da nešto učini. Svađa oko raspodele vlasti političarima demokratskih stranaka je, kako izgleda, bila važnija od bilo čega drugog. Interesi zemlje su im, očigledno, tek u drugom planu.
Tako smo dospeli u nesvakidašnju situaciju. Za razliku od domaćih političara predstavnici Svetske banke u Beogradu su odlučili da bar oni ne sede skrštenih ruku. Pozvali su na sastanak predstavnike četiri partije demokratskog bloka da bi im objasnili zašto su Srbiji neophodni ovi krediti Svetske banke i zbog čega političari ne bi trebalo da strahuju da će ove pare dovesti zemlju u stanje prezaduženosti. Ako ih ubede u to i dobiju saglasnost ovih domaćih političara mogli bi ipak započeti projekte za povećanje energetske efikasnosti, za transport i obnovu putne mreže, osavremenjavanje katastra i registraciju nepokretne imovine, kao i proceduru za odobravanje drugog kredita za strukturno prilagođavanje, odnosno za podršku budžetu.
Paradoksalno je, ali domaći političari u celoj ovoj priči ne vide ništa neobično. Pa tako u Demokratskoj stranci Srbije kažu da oni imaju jako dobre odnose sa Svetskom bankom i da im nije čudno da i Svetska banka očekuje brzo formiranje Vlade i to od demokratskog bloka. A uzgred, baš zbog DSS nisu ratifikovani u Skupštini SCG takođe veoma povoljni krediti Evropske banke za obnovu i razvoj. Srećom ovi krediti nisu propali - samo su "stavljeni na led". Ovog puta, međutim, za ovakvu frižider-varijantu nema mogućnosti.
Još zanimljivija je izjava Bojana Dimitrijevića iz SPO koji kaže da je jedan susret četiri stranke sa predstavnicima Svetske banke već održan. Zašto o tom susretu nije obaveštena javnost i zašto je posle prvog došao i drugi susret - možemo samo da nagađamo. Biće da ni oko ovih kredita političari nisu bili baš previše složni. Kako je krenulo, ako ubrzo ne dobijemo novu vladu, možemo samo da strepimo od povratka onih vremena kada je svaki novi dan bivao lošiji i teži od prethodnog.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare