Utorak, 27.01.2004.

11:40

Trovači građana

Izvor: Ivan Miškoviæ

Default images

Stanovnici mnogih mesta u Srbiji u poslednje vreme bili su izloženi opasnosti da piju neispravnu vodu, da im se u prodavnicama nude sokovi sa štetnim aditivima, u apotekama su prodavani sumnjivi lekovi, više od 400 dece u Zemunu nedavno se otrovalo salmonelom a da nije utvrđen krivac za to. Stanovnici Zrenjanina dežuraju noću da bi se snabdeli vodom za biće u kojoj nema arsena, meštani Kraljeba stalno strahuju kakva će voda da poteče na česme...

Sanitarna inspekcija u Nišu, u tamošnjoj pivari, pronašla je 70 tona nedeklarisanih sastojaka ječmenog slada od kojih se proizvodi pivo. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo u Novom Sadu najavio je juče da će zabraniti proizvodnju soka „Stevia oranž“, koji proizvodi novosadska „Minakva“, zbog sastojka koji nije dozvoljen. U slobodnoj prodaji u našim apotekama je i lek „nimulid“, koji je u svetu zabranjen za decu...

Ko nas to truje?!

Neverovatan je podatak da su lekari prepisali mom detetu „nimulid“, iako se taj lek nigde osim u Indiji ne prepisuje deci mlađoj od 12 godina. Mi smo u srcu Evrope, ali nam je medicina na nivou ove istočne i nerazvijene zemlje, ogorčeno je reagovala majka deteta kojem je jedan od beogradskih pedijatara prepisao „nimulid“ za snižavanje povišene telesne temperature.

Zemlje Evropske unije zabranile su prepisivanje ovog leka deci mlađoj od 12 godina. Međutim, Srbija je jedina svetska zemlja uz Indiju gde se ovaj lek slobodno može prepisivati i deci, a nije zanemarljiva ni sumnja većine doktora koje smo kontaktirali u ispravnost leka koji je proizveden u dalekoj Indiji. Još jedan podatak u prilog činjenici da ovaj lek ne treba prepisivati deci je da oštećuje krvna zrnca, tvrde lekari.

Ovaj lek se zaista može kupiti u bilo kojoj apoteci u Beogradu, bez ikakvog lekarskog recepta. U prodaji se nalazi „nimulid“ indijske proizvodnje pod nazivom „panacea biotek“. Kako su nam rekli u Ministarstvu zdravlja, registrovana je tableta od 100 miligrama, a prodaju se i suspenzija i gel, kao i disperzibilne tablete za decu i odrasle koje se sisaju.

- U našoj zemlji ne postoji nikakva zabrana o prepisivanju „nimulida“ deci - izričit je odgovor nadležnih u Ministarstvu zdravlja.

Međutim, ostali smo bez odgovora ko je uvoznik i distributer ovog leka, jer niko od odgovornih za uvoz lekova u Inspekciji za kontrolu lekova pri Ministarstvu zdravlja nije bio voljan da daje izjave.

Na kutiji ovog leka, koji smo juče kupili u jednoj beogradskoj apoteci i sasvim uredno dobili račun, ne piše ko je uvoznik.

U uputstvu za upotrebu navode se sledeći podaci:

„Sastav - jedna žuto obojena, aromatizovana, u ustima rastvorljiva tableta za odrasle sadrži 100 mg nimesulida BP“...

„Neželjena dejstva - Retko može doći do gastrointestinalnih smetnji, gorušica, dijareja i povraćanje... retko povećano znojenje, uzbuđenost i poremećaj sna, a u krvi povećanje vrednosti enzima jetre“.

U upozorenju se nigde ne navodi da lek ne treba davati deci. Jedino se može pročitati sledeća rečenica: „Mada nema dovoljno podataka o bezbednosti primene, kod trudnica i dojilja izbegavati upotrebu“.

- Uopšte nisam spokojna kada moram da prepišem pacijentu lek koji je proizveden u Indiji, kao što je slučaj sa „nimulidom“, jer zaista ne mogu biti sigurna koji su sastojci leka. Kako da budem sigurna da to nije običan beli šećer. Mi o indijskoj farmaceutskoj industriji ništa ne znamo. Kada je reč o leku koji je proizveo „Bayer“, zaista sam mnogo spokojnija - kaže za „Blic“ dr Jasminka Jelić iz Doma zdravlja na Paliluli.

Kako smo saznali u Domu zdravlja „Stari grad“, lekari ove zdravstvene ustanove ne preporučuju upotrebu ovog leka za lečenje dece.

- Ja ne prepisujem ovaj lek deci iz dva razloga. Na pozitivnoj listi postoje izuzetno dobri lekovi koji leče visoku temperaturu kod dece i to su „febricet, „miralgin“ i „eferalgan“. Znači, ovi lekovi se ne plaćaju i to je glavni razlog zašto ne prepisujem „nimulid“. Upotreba ovog leka delimično bi bila opravdana kod dece koja boluju od astme, jer se njima ne preporučuje „brufen“ za skidanje temperature. Takođe, mi nemamo mnogo iskustva s „nimulidom“, jer taj lek nije zaživeo u svakodnevnoj lekarskoj praksi i ne proizvodi se kod nas - objašnjava dr Biljana Aleksić iz Doma zdravlja „Stari grad“.

Zašto nadležni, uprkos ovakvim mišljenjima lekara, uporno ćute i šta kriju od javnosti?

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: