Umesto da se okonča ukidanjem suspenzije na izvoz šećera iz Srbije i Crne Gore u Evropsku uniju šećerna afera dobila je - krajnje neugodan nastavak. Uz šećer je i za sve ostale ovdašnje poljoprivredne proizvode koji se izvoze u EU po praktično bescarinskom režimu otvorena sumnja da možda ne potiču odavde nego su uvezeni iz drugih zemalja. Prekjuče je Evropska komisija upozorila evropske kupce da preduzmu sve neophodne mere predostrožnosti kako bi utvrdili poreklo proizvoda uvezenih na osnovu trgovinskih preferencijala odobrenih Srbiji i Crnoj Gori. Dodaje se da ima indicija da administrativni i pravni sistem koji se trenutno primenjuju u Srbiji i Crnoj Gori ne garantuju adekvatnu verifikaciju porekla proizvoda koji se izvoze u zemlje Evropske unije. Stoga se uvoznicima i zemljama članicama skreće pažnja na mogućnost naplate pune carine za proizvode uvezene iz Srbije i Crne Gore ukoliko poreklo proizvoda ne može biti ustanovljeno.
U saopštenju se, istina, konstatuje da Srbija i Crna Gora već ulaže napore da reši pitanje porekla svojih izvoznih proizvoda i da Evropska komisija ima saznanja da su ti napori doneli određene rezultate, ali i zaključuje da će ova mera upozorenja biti ukinuta tek kada se otklone sve sumnje. Dodaje se da nije reč o zabrani uvoza iz SCG već se samo ukazuje uvoznicima na potrebu da se proizvodi koji se uvoze iz Srbije i Crne Gore moraju dobro proveriti i da ih carinske vlasti moraju dobro pregledati. U stilu lepših manira konstatuje se da je u interesu i EU i SCG da se brzo reaguje kako bi se povratilo poverenje u poreklo proizvoda iz Srbije i Crne Gore.
Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitić pokušao je odmah da umiri javnost ponavljajući ono što je već rečeno da nije reč o zabrani izvoza, ali je dodao i novi razlog za brigu. Tokom ove nedelje, kaže on, komisija EU ispituje "funkcionisanje carina na terenu" i ako se pokaže da sistem carinskih zakona "nije profunkcionisao u praksi", povlašćeni status za SCG bi mogao biti ukinut.
Vremena za gubljenje više očigledno nema. Vlada u odlasku može, naravno, sedeti skrštenih ruku i čekati šta će se dalje zbiti - hoće li nam ukinuti povlastice za poljoprivredu ili ne. A od tih povlastica zavisi u dobroj meri sudbina poljoprivrede, bar u ovoj godini. Planovi o proizvodnji i izvozu junećeg mesa u EU, recimo, morali bi da se obustave pre no što su čestito i počeli da se realizuju. Drugi način je da se hitno otputuje u Brisel i da se tamo sa ekspertima EU precizno utvrdi koje su naše obaveze, kada i kako mogu da se realizuju. Sasvim je sigurno da nam ni tehnička pomoć oko realizacije tih obaveza ne bi bila uskraćena.
Štete su, inače, već tu i pitanje je jedino da li će biti veće ili manje. Uvoznici iz EU pokušaće da smanje rizik zahtevajući visoke bankarske garancije (koje, naravno, nisu besplatne) ili insistirajući na nižim cenama ili će rizik jednostavno izbeći tako što - uopšte neće kupovati poljoprivredne proizvode u SCG. Ne treba zaboraviti da je SCG jedina država u regionu za koju ovakvo upozorenje važi.
Slučajno ili ne istoga dana kada je objavljeno saopštenje Evropske komisije saznali smo da je, zbog toga što još nije formirana Vlada Srbije, odložen politički dijalog Evropske unije i Srbije i Crne Gore planiran za početak iduće nedelje u vreme sastanka ministara inostranih poslova "petnaestorice" u Briselu. Kad se jedno i drugo sabere ostaje utisak da približavanje SCG Evropskoj uniji i ulazak u ravnopravno članstvo EU postaje sve dalji cilj.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare