Petak, 19.09.2003.

12:03

Šikaniranje naroda ili nešto drugo...

Izvor: D. Gavriloviæ

Default images

"Predsednički izbori osuđeni su na neuspeh", kratka je konstatacija većine marketinških agencija koje se bave ispitivanjem javnog mnjenja. Iako su izbori osuđeni na propast, vladajuća koalicija i dalje traga za predsedničkim kandidatom. Radikali nisu zabrinuti zbog "crnih" prognoza analitičara, pa su oni jedini izašli sa konkretnim predlogom: Tomislav Nikolić, zamenik predsednika SRS-a, će učestvovati u izbornoj trci.

Miroslav Filipović, direktor agencije MF, tvrdi da niko od ozbiljnih ljudi neće prihvatiti "takvu igru" i u njoj učestvovati, a što se tiče radikala, smatra on, "oni su svesni da izbori neće uspeti, samo hoće da izmere svoju političku težinu".

- Ne znam zašto vladajuća koalicija insistira na tim izborima, kada nije ništa učinila da bi oni uspeli. Postavlja se pitanje kakav je motiv raspisivanja tih izbora, a i samih kandidata da učestvuju u toj izbornoj trci, kada će posle nekoliko meseci, nakon donošenja novog ustava, izbori ponovo biti organizovani. DOS je svestan da ovi izbori neće uspeti - smatra Filipović.

On pretpostavlja da bi bilo teško postići 50 odsto izlaznosti i pod uslovom da se ni jedna stranka ne odluči na bojkot.

Stjepan Gredelj, iz agencije "Argument", ubeđen je u neuspeh izbora i predviđa izlaznost u rasponu od 30 do 40 procenata.

- Ne vidim ličnost na političkoj sceni koja bi mogla da izvuče više od 50 odsto građana na birališta. Sve je ovo vrlo smešno - zaključio je Gredelj.

I Srđan Bogosavljević, iz "Strateškog marektinga", sumnja u uspeh izbora.

- U ranijim istraživanjima na pitanje koju bi ste ličnost postavili za predsednika, dobili smo 27 različitih imena, od Koštunice, Labusa, Tadića, Šešelja, Miloševića... Više od polovine ispitanika nema stav po tom pitanju. Deluje mi skoro neverovatno preći granicu od 50 procenata i vrlo je teško i zamisliti da će na birališta izaći više od 3.300.000 birača. Ukoliko bi se četiri najjače grupacije u Srbiji, DSS, DS, G17 plus i SRS sada zdušno zalagale za izbore onda bi mogli da razgovaramo o šansama za uspeh - tvrdi Bogosavljević.

Međutim, ako jedna ili dve stranke od gore pomenutih odustane, nastavlja on, izbori neće dati predsednika.

Sa predviđanjima marketinških agencija o neuspehu izbora slažu se i strani mediji. Austrijska novinska agencija APA prognozira siguran neuspeh i ovih izbora, s obzirom na to da Zakon o izboru predsednika Srbije, koji predviđa da na birališta izađe najmanje polovina glasačkog tela, nije promenjen ni nakon dva propala glasanja u decembru prošle godine. Za sada, bojkot izbora predlažu DSS i G17 plus, dve od najjačih stranaka po istraživanjima javnog mnjenja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: