Subota, 02.11.2002.

14:39

Suđenje Sadamu

Izvor: Rejnolds Pol

Default images
Američka vlada i iračka opozicija razmatraju da li Sadamu i njegovim najbližim saradnicima – poznatim kao "prljava desetorka" – treba suditi za ratne zločine u samom Iraku ukoliko dođe do smene  režima i ukoliko oni budu uhvaćeni.

Ova debata predstavlja još jedan pokazatelj američkih namera posle svrgavanja Huseina.

Zvanično, stav Amerike, definisan u dokumentu Stejt dipartmenta iz 1999. je da "je cilj Sjedinjenih država da Sadam Husein bude optužen od strane nekog međunarodnog tribunala."

Međutim, donedavno ideja o stvaranju takvog tribunala bila je daleko od realizacije.

Čals Forest, direktor londonske organizacije Indict (delimično finansirane od strane Stejt dipartmenta) koja skuplja dokaze  za suđenja za ratne zločine, rekao je: "Postoji sve veća saglasnost da bi najbolje bilo da se Sadamu Huseinu sudi u Iraku po iračkim zakonima".

  Sudije međunarodne zajednice

On smatra da bi u tom slučaju mogao postojati element inostranosti sa stranim sudijama koji bi zajedno sa svojim iračkim kolegama vodili postupak. Time bi se izbegao utisak da će iračani koji su propatili pod Sadamovom vladavinom svetiti. A pre toga morao bi se izmeniti irački zakon.

"U ovom trenutku Sadam Husein i najviše rukovodstvo uživa imunitet po iračkim zakonima," rekao je on.

Optužba bi se odnosila na upotrebu otrovnog gasa, egzekuciju ratnih zarobljenika, kampanju protiv Kurda tokom osamdesetih, kao i zločine počinjene tokom invazije i okupacije Kuvajta.

Kako kaže Forest, američki advokat pri misiji UN u Bosni, male su šanse da se neki specijalni međunarodni tribunal okupi kako bi sudio Sadamu Huseinu, recimo u Hagu gde se sada vodi proces protiv bivšeg jugoslovenskog lidera Slobodana Miloševića.  

Razlog za to je tek osnovani Međunarodni sud (ICC) – a UN sasvim sigurno ne žele da ga diskredituju bez obzira što ICC neće rešavati o slučajevima koji su se desili pre 1. jula 2002.

  Optužba protiv Huseina

Predsednica organizacije Indict, poslanica En Klid, sumnja da će takva ideja uroditi plodom, i apeluje na evropske vlade, uključujući i britansku, da odmah podignu optužnicu protiv Sadama Huseina i ostalih iračkih lidera.

"Imamo dokaze protiv 10 ključnih ljudi iračkog rukovodstva," kaže ona. "Trenutno čekamo da li će britanski javni tužilac podići optužnicu protiv Sadama Huseina i Tarika Aziza (zamenika iračkog premijera) zbog uzimanja talaca nakon invazije na Kuvajt".

Indict i Iračka fondacija u Sjedinjenim državama prikupljaju dokumente i izjave svedoka koji će biti osnov za pokretanje postupka.

Ogromnu količinu dokumenata su od Iračke vlasti oteli Kurdi tokom njihove pobune na severu zemlje 1991. godine. Ti podaci sada se nalaze u univerzitetu Kolorado.

Čarls Forest iz organizacije Indict kaže su ovi dokumenti jasan dokaz da su Sadam i njegovi saradnici, naročito Sadamov nećak Ali Hasan, naredili ubijanje čitavih porodica i sela. Iračani u egzilu Ali Hasana zovu "Chemichal Ali" zbog njegove navodne uloge u biološkom napadu na kurdsko selo Halabja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: