Subota, 02.11.2002.

10:46

Skratiti rok za predsedničku predizbornu kampanju?

Izvor: B92

Default images

Pored pitanja poslaničkih mandata DSS-a u Skupštini Srbije, nejasno je i kada će biti ponovljeni predsednički izbori. Prema Ustavu Srbije, izbori moraju biti raspisani najkasnije 30 dana pre nego što aktuelnom predsedniku istekne mandat, a to je 5. decembar. Zakon o izboru narodnih poslanika, koji važi za izbor predsednika, predviđa da kampanja traje najmanje 45, a najviše 90 dana. Do 5. decembra ostalo je 34 dana, što je manje od zakonskog roka za trajanje kampanje. Međutim, predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić kaže za naš radio da se i taj problem može rešiti, "u tom smislu što bi se umesto što bi se minimalnih 45 dana za kampanju predvideo kraći rok, recimo 30 dana, kako bi se to vreme uklopilo u period do 5. decembra. To sada zavisi od policijske volje, zavisi od toga da li će skupština zasedati naredne nedelje, da li će to staviti na dnevni red, dakle sve bi se to moglo postići ako bi bilo dobre političke volje, uz, kao što rekoh, skraćivanje vremena između raspisivanja i održavanja izbora", kaže Vučetić.

U javnosti se može čuti i nagađanje da će prvo biti raspisani izbori, pa onda promenjen zakon, kako bi se ispoštovali svi zakonski rokovi. Portparol Centra za slobodne izbore i demokratiju Marko Blagojević kaže za naš radio da ni u Ustavu, ni u zakonu ovako nešto nije zabranjeno, ali ističe da je to u suprotnosti sa svim principima i standardima izbora.

"To je bio slučaj u Crnoj Gori, izbori su tamo raspisani, a u toku trajanja izborne kampanje, zakon je menjan, protiv čega je OEBS odmah ustao i ja verujem da bi to i ovde bio slučaj. Ponavljam, to nije suprotno zakonu, niti je suprotno ustavu, ali je suprotno svim onim principima i svim onim standardima koji se na izbore odnose. Menjati pravila u sred trajanja izborne utakmice ne bi čak bilo ni celishodno. Pitanje je koliko je to dobro rešenje i koliko bi u kraćem roku od 45 dana, stvari mogle da se završe koje su u vezi sa pripremama, završe na jedan normalan način, a da se pri tom sa njima ne žuri, a žurba svakako nije dobra, barem kada su izbori u pitanju", kaže Blagojević.Predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić navodi i da će, ako dan održavanja izbora bude pomeren, ili ako drugi krug izbora padne iza 5. januara 2003. godine, mandat Milanu Milutinoviću svakako isteći. Njegovu funkciju posle toga će vršiti predsednik Narodne skupštine Srbije koji je po Ustavu dužan da raspiše izbore koji se moraju održati u roku od 60 dana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: