Sreda, 21.01.2004.

11:18

Degutantno je kad Džekson nosi orden

Izvor: T.N.Ð.

Default images

Pojavljivanje poznatog pevača Majkla Džeksona pred sudom zbog pedofilije izazvalo je pažnju ne samo njegovih poštovalaca i pravnika već i stručnjaka za ordenje. Tako je na primer, stručnjak za ordenje pri Istorijskom arhivu češke vojske Pavel Simunek za agenciju Frans pres potvrdio da je Džekson na suđenje došao sa srpskim ordenom belog orla, ali okrenutim naopako.

Sličnog mišljenja je i Miladin Marković, predsednik Srpskog numizmatičkog društva, koji je pojavljivanje poznatog pevača sa srpskim ordenom ocenio kao neukusno.

- Degutantno je i degradirajuće videti orden belog orla na lenti oko vrata takvog perverznjaka kao što je Majkl Džekson i to na dan izlaska pred kalifornijski sud gde je osumnjičen za pedofiliju. Orden koji je u našoj istoriji, otkako je ustanovljen 1883. godine, dodeljivan za izuzetnu hrabrost na ratnom polju, koliko znam, američki ekscentrik je kupio u antikvarnici u Las Vegasu samo zato što mu lepo stoji. Nosi ga naopako, verovatno verujući da mu tako lepše stoji, i uopšte ne verujem da je zainteresovan za njegovo poreklo - kaže za „Blic“ Miladin Marković.

Za orden belog orla izrađenog u srebru i zlatu zainteresovani su svi svetski kolekcionari koji priznaju da je to jedan od najlepših ordena ikada ustanovljenih. Čak je i Gering, kako tvrdi Marković, insistirao na tom ordenu sve dok ga nije i dobio od kneza Pavla. Orden su pored naših vojvoda nosili i francuski maršali i generali sa posebnim zaslugama u Prvom svetskom ratu. Kako procenjuje Marković, njegova vrednost na tržištu je i do hiljadu evra, dok se u inostranstvu prodaje po daleko većoj ceni. Na inostranom tržištu dostiže tako visoku cenu da se Marković žali kako domaći kolekcionari nisu u stanju da je prate, niti plate na stranim aukcijama.

- Naši najveći kolekcionari koji žive u Švajcarskoj i Nemačkoj nastoje da kupe sve naše ordenje do kojeg mogu da dođu kako bi jednog dana ponovo bili u kolekcijama u našoj zemlji - kaže Marković.

Inače on je svedok da je interesovanje za ordenje dodeljeno tokom istorije Srbije i Crne Gore naglo skočilo u vreme kada je rat u Srbiji dospeo na naslovne strane svetskih medija. Nažalost, u svetu za njih saznaju nešto više tek kada se o Srbiji i Crnoj Gori govori u negativnom kontekstu, kao o zemlji opsednutoj ratovima.

- Ali to je bila prilika da strani kolekcionari uvide kako je to ordenje izuzetno dizajnirano - kaže Marković.

Izdvaja orden Kneževine Srbije i Kraljevine Srbije, orden Miloša Velikog kao najcenjenijeg na tržištu. Rađen je u Beču krajem 19. veka i danas na tržištu antikviteta postiže cenu od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada evra, jer ih ima svega stotinu. Orden Takovskog krsta, dodeljivala ga je dinastija Obrenović, nešto je manje cenjen, jer ga ima znatno više, naročito u inostranim antikvarnicama, s obzirom da je dodeljivan stranim velikodostojnicima.

- Strani numizmatičari ne ocenjuju naše ordenje visoko, bez pokrića. Oni su rađeni u najcenjenijim juvelirnicama, prvenstveno u Beču, u vreme dinastije Obrenović, a potom i u Parizu, Švajcarskoj i carskoj Rusiji. Orden belog orla i orden Svetog Save su takođe veoma traženi. Njihova izrada nastavljena je i u vreme dinastije Karađorđević. Razlika je u jednom detalju - monogram vladara na reversu zamenjen je godinom ustanovljenja ordena. Kako je dug period dodeljivanja, podeljeno ih je oko 1.000 i njihova cena danas dostiže nekoliko hijada evra - kaže Marković.

Nakon njih, ustanovljen je orden Karađorđeve zvezde koji se dodeljivao za izuzetne ratne zasluge i njeni nosioci izjednačeni su sa nosiocima ordena narodnog heroja. Kralj Aleksandar Karađorđević ustanovio je svojim dolaskom orden jugoslovenske krune za posebne zasluge za kralja i kraljevinu. Kneževina Crna Gora imala je dinastički orden Svetog Petra i orden Danila, izuzetno cenjen. Danas, kako Marković tvrdi, orden Svetog Petra vredi nekoliko desetina hiljada evra. Za dvadeset godina samo se jednom pojavio na aukciji.

U mnogim porodičnim zaostavštinama ordenje se čuvalo veoma dugo, da bi ih se u vreme Miloševićevog režima mnoge porodice odricale u zamenu za mizernu sumu novca kako bi obezbedile egzistenciju. Kolekcionari su retke komade nalazili na buvljim pijacama.

- Tako se desilo da je jedan naš kolekcionar pronašao na buvljaku na Novom Beogradu orden Karađorđeve zvezde četvrtog reda sa mačevima po ceni od 100 evra. Neko ga je bacio u kontejner, a sitni trgovac ga je prodavao ne znajući uopšte njegovo poreklo, niti vrednost - kaže Marković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: