Srbiji će biti teško da ide napred ukoliko ne reši pitanja neposredne prošlosti, kao što su ratni zločini, ocenio je direktor Balkanske inicijative Američkog instituta za mir Danijel Server.
"Srbi mi se često žale da SAD i Evropska unija postavljaju razne uslove, ali vi ne treba da brinete o tome šta Amerika i Evropa traže, već da se, radi vas samih, zalažete za duboke reforme", istakao je Server i dodao da je Srbija u tranziciji i da joj ostaje da pređe dugačak put do demokratije.
Prema mišljenju direktora Balkanske inicijative, u reformi odbrane je postignut napredak, ali u policiji i tajnim službama nisu napravljeni duboki rezovi, "jer su tamo još oni za koje se sumnja da su učestvovali u ratnim zločinima".
On je ipak ocenio da "Srbija ide u dobrom pravcu i pitanje je samo kojom brzinom će suštinski reformisati društvo".
"Amerikanci bi bili srećni da taj proces ide brže", naglasio je ovaj analitičar, postavljajući pitanje da li Srbi žele da plate visoku cenu brzih promena, što bi podrazumevalo bolne političke odluke, otpuštanje ljudi s posla i dublje reforme u pravosuđu i policiji.
Server je istakao i da je pozicija Srbije i Crne Gore u Vašingtonu značajno unapređena.
"Ambasador Vujačić dobro radi svoj posao i čini se da ima dobar pristup ne samo bilateralnim već i globalnim pitanjima kao što je rat protiv terorizma, što je dobro primljeno u Vašingtonu", kazao je Server.
Prema njegovim rečima, u ovoj godini će za SCG biti najvažnije da se uhapse optuženi za ratne zločine i izruče haškom tribunalu.
"Ako Mladić nije u Srbiji, sigurno ima dvadesetak drugih optuženih koje je moguće uhapsiti i poslati u Hag", naglasio je Server.
Ovaj američki analitičar je ocenio da je "Beograd do sada vodio veštu miroljubivu politiku u vezi sa Kosovom i Metohijom, kao i na jugu Srbije, u saradnji sa NATO-om".
Danijel Server je istovremeno upozorio na "čvrstu poziciju Srbije u očuvanju suvereniteta nad Kosovom", a da Beograd, kako je rekao, pri tom nije objasnio "kako misli da upravlja teritorijom na kojoj živi dva miliona Albanaca koji ne žele da ih vodi Beograd".
"Postoje jasne naznake da Beograd hoće podelu teritorije, što mislim da nije dobrodošao predlog za većinu u međunarodnoj zajednici", rekao je Server.
On je dodao da su standardi korak u dobrom pravcu i da je "bila greška Beograda što ih je prvobitno odbacio, verovatno iz potreba unutrašnje politike".
Direktor Balkanske inicijative je ocenio da će, ako se standardi primene, za Srbe na Kosovu situacija biti značajno bolja u odnosu na današnju i izrazio uverenje da bi ove godine privremene institucije trebalo da počnu da ispunjavaju prihvaćene obaveze, uz učešće Srba.
Međunarodna zajednica željno iščekuje da "Beograd pomogne privremenim institucijama u primeni standarda", kazao je Server.
On je ukazao na to da je za privlačenje stranog kapitala najvažnije uspostavljanje vladavine zakona u Srbiji, dok bi "hapšenje ratnih zločinaca bio najbolji signal rešenosti da se sprovedu brze reforme u pravosudnom sistemu, što je iz perspektive međunarodnih investitora dobrodošlo".
Direktor Balkanske inicijative Danijel Server je zaključio da "Srbija treba da je u situaciji da ravnopravno sa drugim zemljama Balkana učestvuje u privlačenju stranih investicija, što će obezbediti ubrzanim dovršavanjem reformi, pre svega u pravosuđu i policiji".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare