Predstavnici Svetske banke, poučeni decembarskim iznenađujućim ishodom u Skupštini državne zajednice SCG, koja nije podržala spremnost Evropske investicione banke da povoljnim kreditima podrži tri projekta - između ostalog, da podsetimo, sa 50 miliona evra opremanje 20 bolnica u Srbiji, a sa 90 miliona evra razvoj Beograda - sada su na vreme upozorili da opasnost preti da se izgube i 140 miliona dolara izuzetno povoljnih zajmova Svetske banke. Od te sume Srbiji treba da pripadne 114 miliona dolara, a Crnoj Gori 26 miliona dolara.
Uslov da se taj novac dobije, objašnjava Goran Pitić, srpski ministar za ekonomske veze sa inostranstvom, jeste da do kraja tekuće fiskalne godine, koja za Svetsku banku ističe krajem juna, ovi zajmovi prođu kroz utvrđenu proceduru i ratifikaciju. Reč je, inače, o preostalim sredstvima iz paketa teškog ukupno 540 miliona dolara koje nam je Svetska banka odobrila pod posebnim, izuzetno povoljnim IDA uslovima. To znači sa deset godina počeka, a zatim 10 godina otplate, praktično bez kamate i samo sa 0,75 odsto na ime troškova servisiranja.
Od pomenute, sume 400 miliona dolara je već potpisano i u toku je realizacije, a za preostalih 140 miliona valja utvrditi i ugovoriti namene, odnosno projekte, i proći proceduru skupštinske ratifikacije. Ukoliko se to ne dogodi do kraja juna, Svetska banka će preusmeriti ova sredstva ka drugim korisnicima, odnosno zemljama i očito su u ovoj instituciji ocenili da je vreme da nas na to podsete i uključe alarmno zvonce.
Od novca koji bi trebalo da pripadne Srbiji, 70 miliona dolara odnosi se na drugi SAC zajam za strukturno prilagođavanje, koje bi obuhvatilo programe racionalizacije javne potrošnje, reforme energetskog sektora i unapređenje socijalne zaštite, objašnjava Pitić. Po njegovim rečima, tu su pregovori u početnoj fazi identifikacije konkretnih projekata i zato je izuzetno važno da se što pre oformi nova srpska vlada, koja će dati zeleno svetlo za predložene prioritete ili eventualno odrediti druge.
Sa 11 miliona dolara bio bi podržan projekat unapređenja energetske efikasnosti, o čemu su sa Svetskom bankom već vođeni tehnički pregovori, a isto toliko je namenjeno programu Katastra, gde se praktično već zna kako bi se taj novac potrošio. Projektu smanjenja zagađenja Dunava pripalo bi 6 miliona dolara kreditne podrške i prva misija Svetske banke je već bila i ocenila ovaj projekat. Za reformu transportne mreže u Srbiji utrošilo bi se 15 miliona dolara, objašnjava Pitić programe koji bi se realizovali uz kreditnu podršku Svetske banke.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare