Koliko ko zarađuje, uvek je bila osetljiva tema, i iz različitih razloga stvarni iznosi zarada često se kriju, pa takva situacija izgleda da vlada i u javnim preduzećima. Kolike su plate u JP PTT saobraćaja "Srbija" nisu želeli da saopšte, ali se prema određenim podacima može pretpostaviti da su one svakako iznad republičkog proseka.
Prema informacijama iz februara ove godine, kada je oko pet stotina radnika PTT-a protestovalo upravo zbog visine zarada, prosečna neto zarada decembra prošle godine u ovom javnom preduzeću iznosila je 14.502 dinara. Radnik sa nižom stručnom spremom u proseku dobio je 10.767 dinara, sa srednjom stručnom spremom u proseku 13.891 dinar, a sa fakultetom, 22.614 dinara. Uz ovo treba dodati da se zarade isplaćuju redovno, bez ikakvih zastoja i zakašnjenja, dva puta u toku meseca.
U periodu od avgusta 2001. do decembra 2002. godine zarade zaposlenih porasle su 77,1 odsto. Inače, u februaru, zaposleni u PTT-u protestovali su zbog poboljšanja materijalnog položaja i tražili su raspodelu akcija, tvrdeći da radnici PTT-a žive na ivici egzistencije, a da je samo u prošloj godini rukovodstvo preduzeća izdvojilo 15 miliona dinara za reprezentaciju.
Razlike u visini plata u javnim preduzećima su očigledne, jer podaci od prošle godine pokazuju da prosečne zarade u ŽTP "Beograd" zaostaju 49,2 odsto u odnosu na prosek zarada u javnim preduzećima, 234,2 odsto u odnosu na "Jat", 74,2 odsto u odnosu na EPS, 79,9 odsto u odnosu na NIS, 21,8 odsto u odnosu na PTT, 72,9 odsto u odnosu na JP "Aerodrom Beograd".
Oktobra ove godine prosečne zarade u ŽTP-u iznosile su 16.426 dinara. Oktobarske zarade na železnici bile su 2,06 odsto manje od proseka zarada u privredi Srbije i čak 25,07 odsto niže od proseka zarada u delatnosti saobraćaja. Za isplate zarada u septembru ŽTP-u je trebalo oko 483,6 miliona dinara, za oko 29 hiljada zaposlenih. Ukupno je, za prvih devet meseci ove godine, radnicima ŽTP-a trebalo isplatiti oko 4,3 milijarde dinara u bruto iznosu. Takođe, kako kažu u ŽTP- u, analiza rasta zarada pokazuje brži rast prosečne zarade od rasta fonda zarada, što je posledica smanjenja broja zaposlenih. Realan rast prosečne zarade u septembru u ovoj, u odnosu na isti mesec prošle godine, iznosi 1,5 odsto.
U EPS-u kažu da je prosečna neto zarada za septembar ove godine u ovom preduzeću iznosila 17.645 dinara, što je skoro dva puta više od prosečne zarade u septembru 2000. godine, kada je ona bila 6.743 dinara. Takođe, posle višemesečnih pregovora ovog meseca uvećana je vrednost radnog sata za 11,72 odsto, za period od decembra 2002. do decembra 2003. godine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare