Procenat žena u politici je mali, retke predstavnice lepšeg pola prikazane su kroz vizuru seksizma i afera, sa mini suknjama i otkrivenim nogama, a kao ilustrativan primer medijske zloupotrebe žena političara je drskost koju su sebi dozvolile jedne dnevne novine koje su predsednicu našeg parlamenta nazvale "potpeticom". Ovakva prezentacija žena u medijima stvara otpor i kod muške i kod ženske populacije i radi u korist štete preporukama da u organima lokalne vlasti bude prisutno najmanje 30 odsto žena. S druge strane, upravo su to bili razlozi zbog kojih je Radna grupa za jednakost polova Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope završila treći ciklus projekta "Žene to mogu" u sedam opština Srbije, čiji je cilj bio povećanje broja žena u opštinskom organima vlasti na predstojećim lokalnim izborima, saopštile su predstavnice ove nevladine organizacije na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Objašnjavajući važnost Zakona o lokalnim izborima Republike Srbije koji predviđa najmanje 30 odsto žena na izbornim listama za lokalne izbore, predstavnice Radne grupe za jednakost polova su istakle da će tih 30 odsto izabranih predstavnica uticati da se u život jedne opštine uključe i ženske potrebe, stavovi i interesi i podsetile da žene čine 52 odsto biračkog tela, a da su u vlasti na lokalnom nivou zastupljene sa 6,5 procenata.
"Vrlo je važno da u Srbiji bude 30 odsto gradonačelnica, a da bi to postalo realnost, važno je da se žene angažuju u političkim partijama, ali im je isto tako važna i pomoć nevladinog sektora. Međutim, najvažnije od svega jeste da one budu autentične predstavnice ženskog glasačkog tela", istakla je Anka Gogić Mitić, načelnica Braničevskog okruga i predstavnica Radne grupe za jednakost polova pri Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Odgovarajući na pitanje – zbog čega žene ne učestvuju u politici, ona je ocenila da većina predstavnica ženskog pola nije svesna da može uspeti u politici. "Dok muškarci smatraju da im je bavljenje politikom od Boga dato, žene politiku smatraju stranim, opasnim i nimalo lepim zanimanjem. Kad shvate da mogu da se bave politikom, one ulaze u partijske mehanizme koji ih obično samelju – jer su u manjini. S druge strane, bavljenje politikom ženu ne oslobađa obaveza iz porodične sfere, tako da većina mojih koleginica prvo mora da skuva ručak, pa tek onda da ode na sednicu Skupštine", zaključila je Anka Gogić Mitić.
"U politici postoji inercija zbog koje birači uglavnom glasaju za poznatog lidera ili poznatu partiju, a žene predstavljaju neizvesnu novinu koja uglavnom ne privlači glasače. Zbog toga treba raditi na senzibilizaciji javnosti za prihvatanje žena političara", rezimirala je Zorica Mršević, savetnica za pitanje ravnopravnosti polova pri misiji OEBS-a u Srbiji i Crnoj Gori.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare