Nedelja, 16.11.2003.

11:44

Niko me ne ucenjuje

Izvor: Gordana Bulatoviæ

Default images

Ministar finansija Božidar Đelić ne krije da je, uprkos mnogih problema koji su pratili njegovo trogodišnje angažovanje u Vladi Srbije, ipak zadovoljan.

- Mnoge sistemske stvari su rešene - tvrdi on. - Nema više kvota za uvoz i izvoz, nema javnih nabavki bez prethodne utakmice, nema više ni mogućnosti da u kabinetu ministra finansija dobijete nižu poresku osnovicu. Imali smo, istina, i afera. One jesu pokazatelj da smo mi i dalje društvo koje mora da se leči. Ali, one su i obeležje demokratičnosti jednog društva. U diktaturama nema ni afera.

Zameraju Vam da ste u prethodne tri godine više bili prvi poreznik Srbije, nego ministar koji kreira ekonomski sistem?

- Realnost je da kada čovek ima temperaturu, ne može da trči. Mora prvo da ozdravi. Nasledili smo duboko bolesno tkivo sa haosom u javnim finansijama, nekontrolisanim deficitom, ogromnim zakašnjenjima u socijalnim davanjima. Posle godinu i po dana pokrenuti su, izuzetno značajni procesi - privatizacija, početak restrukturiranja javnih preduzeća, privlačenja stranog kapitala. Na toj bazi, danas, imamo tri ključna prioriteta za sledeći period - suzbijanje korupcije i privrednog kriminala, zapošljavanje i razvoj privrede, odnosno povećanje izvoza. Ima onih koji misle da je prvo trebalo razviti privredu, pa tek onda pričati o porezima. Smatram da oni koji tako misle ne shvataju koliko je važno napraviti mehanizme, odnosno ozdraviti telo koje će moći da trči.

Stiče se utisak da, u regulisanju odnosa sa stranim poveriocima, jedino, do kraja, ostaju neregulisani oni koje imamo sa Londonskim klubom?

- Pokazali smo, u tom pravcu, veliku aktivnost u poslednjih šest meseci. I, iako smo, donekle, približili pozicije, one su, u odnosu na optimalno, i dalje dosta daleke. Situacija na finansijskom tržištu daje dosta dobru bazu za pregovore, ali mislim da ne treba potpisati nikakav sporazum koji Srbija ne bi mogla da servisira, jer, to smo i javno rekli, mi, u prvih nekoliko godina, nećemo moći da izdvojimo više od 25 miliona dolara godišnje.

Letos, nakon izbijanja afere Janjušević - Kolesar, G17 plus vas je optužio da prikrivate podatke o plaćenom porezu ova dva državna činovnika. Danas protiv vas stižu optužbe i sa druge strane, od njih dvojice?

- Imam samo jednu ideju vodilju, a to je da se primeni zakon i da se prema svima pristupi bez političkog podaništva, ali i hajke. To je, ovde, teško prihvaćeno. Dok je trajala poreska procedura nismo davali nikakve podatke, što je bilo u skladu sa Zakonom o poreskom postupku. Zbog ogromnog interesa javnosti, mada to ne bi trebalo da radim kod pojedinačnih slučajeva, posle okončanja jednog dela istrage saopštio sam deo rezultata procedure koja se i dalje nastavlja. Poreska policija sada ispituje deo moguće utaje poreza.

A onda se krenulo sa onim političkim motivisanim "kaži, kaži", i to od onih koji dobro znaju proceduru, kao G17 plus.

U toku tog procesa usledila je i serija pretnji koju je, kasnije, dopunila i jedna vrlo agresivna kampanja protiv mene i institucije koju vodim. Tako smo čuli da sam ja kriv zato što nisam rekao da treba da se plati porez ili pak, da je to neka lična osveta prema njima. Tu su i pokušaji da se dokaže da sam nemoralan. Ne mogu da verujem dokle ide ljudska mašta kada čitam neke napise u pojedinim medijima. Nažalost, znam da će se ta kampanja nastaviti. Neće me pokolebati. Uveren sam da će naši građani videti dobro što se ovde dešava.

Kolege iz Vlade su dosta mlako reagovale kada ste saopštili da ste bili izloženi pretnjama, čak su vas podsetili da je trebalo da se obratite nadležnim organima. Jeste li to učinili?

- Da, služba obezbeđenja napravila je službenu belešku o tome.

Iako ste svojevremeno, posle odlaska Aleksandra Radovića iz zemlje, govorili da će se on vratiti i biti vaš savetnik za informatiku, on se vratio i opredelio za politički angažman u G17 plus. Da li Vas je to razočaralo?

- Mi se znamo već dve decenije i verujem da mi je, na privatnom planu, i dalje prijatelj. Očigledno ima velike ambicije i verovatno je procenio da će ih, na ovaj način, najpre ostvariti. Videćemo.

GORKE PILULE
Nekadašnja bliskost sa liderima G17 plus izrodila se u žestoke međusobne optužbe. Zašto ste se Vi, zapravo, sa njima razišli?

- Počelo je od mog nepristanka na ulazak u političku partiju. Tada mi je već bilo jasno da će doći do raspada onoga što je bila reformska koalicija. Setite se da sam u maju, odbio da, umesto Miroljuba Labusa, budem predsednik Saveta Agencije za sanaciju banaka. To je bio moj očajnički pokušaj da sačuvam nešto što je moglo da nosi reforme. To sam dve godine neprestano radio, mireći jedne i druge. Ali, očigledno je da su političke ambicije G17 plus bile mnogo jače. Zbog toga smo došli, u jednom momentu, i do velikih problema i u domenu ekonomske politike. Na primer kroz tvrdnje bivšeg guvernera - stabilan kurs to sam ja, ili "ja ili haos i hiperinflacija". A, to jednostavno nije tačno, kao što smo i videli. Niti je bilo u interesu zaposlenih i privrede zemlje da se iz političkih razloga preceni dinar, što je urađeno krajem 2002. godine. Demagogija je bilo i reći da struja ne treba da poskupi, a onda potpisati aranžman sa MMF-om gde se obavezujemo na povećanje. Nije timski prevaliti na druge odgovornost za gorke pilule, a za sebe čuvati samo slatkiše. Sem toga, po svom programu, G 17 plus je desnica, što nije moja opcija.

Prvo Vas je Mlađan Dinkić, a zatim i Zoran Janjušević optužio da zaposlene u Ministarstvu finansija plaćate i u gotovini?

- Postoje savetnici Ministarstva finansija koje plaćaju međunarodni donatori. I, tu su stvari kristalno jasne. Ugovori sa Vladom Holandije, Ujedinjenim nacijama o angažmanu konsultanata koji će pomoći unapređenje naših institucija, potpisani su pred kamerama. I ti aranžmani su nam omogućili da angažujemo ponajviše naše ljude koji su, do tada, bili u inostranstvu. Naravno, tu nema nikakvih gotovinskih isplata, već te ljude plaćaju međunarodne organizacije koje su ih angažovale, preko računa. Sličnih aranžmana je bilo i u drugim ministarstvima, a i u NBJ u vreme Dinkića.

OSTAJEM OVDE
Razmišljate li šta posle izbora - ostajete li u zemlji, ulazite li u neku stranku?

- Svakako ostajem u zemlji. Jasno sam se odredio i nisam "preletač". Opcija kojoj pripadam je ekonomski deo Vlade koji predvodim, odnosno, u političkom smislu, ona većina koja podržava Vladu Srbije. Ukoliko se za nju opredeli i narod Srbije na izborima, teško ću se oteti želji da dovršim započeto. Zaista želim da uvedemo taj porez na dodatu vrednost, zaokružimo pitanje javnih finansija, trezora, poreske uprave, uprave carina.

U slučaju da na izborima ne pobedi opcija kojoj pripadam, vratiću se struci i radiću u domenu privrede. Uz veliku želju da mnogo više vremena, nego do sada, posvetim svojim ćerkama.

SLOBODAN SAM MUŠKARAC
POSLEDNJIH dana, u javnosti se sve više govori o vašoj vezi sa Jelenom Milenković iz konsultantske kuće "Citadel". Zameraju Vam da ste, zbog te veze, došli u sukob interesa.

-Nikada nisam imao nikakav konflikt interesa i nikada nisam bilo kome iz mog privatnog života obezbedio bilo kakvu privilegiju. O tome može da posvedoči i moja familija koja, kao i svaka druga, ponekad traži da nekoga zaposlim ili na neki drugi način pomognem i koju uvek razočaram iz jasnih razloga. Kada je u pitanju moj privatan život, on pripada samo meni. Verovali ili ne, bio sam veran muž 18 godina, ali sam, u poslednje dve godine, silom prilika, slobodan muškarac. Pretpostavljam da nije ništa ružno i neobično ukoliko me u javnosti ponekad vide i sa pripadnicom lepšeg pola.

KAJEM SE ZBOG KAFE
MIROLJUB Labus je, u toku vašeg boravka u Kini, izašao u javnost sa detaljima vašeg privatnog razgovora. Da li ste se pokajali što ste popili tu kafu sa liderom G 17 plus?

-Sigurno da jesam. Nisam mogao da očekujem da će profesor Labus, pokušavajući da politički izobliči naš razgovor, izjaviti da ne izlazim iz Vlade jer sam ucenjen. To, apsolutno nije tačno. Nisam ucenjen nikakvim kompromitujućim fotografijama ili bilo čime drugim. Uz to, žao mi je što je Labus, na ovaj način, ponovo uneo nemir u moju porodicu iznoseći u javnost neke stvari koje su rečene u poverenju. Sve to je ispod minimalnog nivoa koji sam od njega očekivao. Ostavimo naše porodice, našu decu, van svega ovoga.

NACIONALNA ŠTEDIONICA - OGROMAN SKANDAL
DA li je tačno da ste ovih dana sprečili ponovnu dokapitalizaciju "Nacionalne štedionice"?

- To je institucija koja je fomirana iznuđenom odlukom Savezne vlade, na inicijativu NBJ, i u kojoj nikada nije obezbeđen interes Srbije, uprkos našim naporima. Država je preko saveznih državnih banaka - Ju Garant i JUBMES - bila u manjini što je samo po sebi nedopustivo. Vlada Srbije, pri tom, o tome uopšte nije bila informisana, a radi se o njenoj imovini.

Dokapitalizacije su se radile bez našeg znanja. Dogovor sa pokojnim premijerom Đinđićem bio je da u startu Srbija dobije trećinu, što je, naravno, izigrano. Moje strpljenje je, sa ovim manipulacijama, iscrpljeno. Jer, toj instituciji je NBJ dodelila, najveći nacionalni posao, isplatu stare devizne štednje bez tendera i stavila nas pred svršen čin. Time je, u startu 70 odsto isplate stare devizne štednje, koja se kompletno finansira iz republičkog budžeta, išlo preko Štedionice. Pride, NBJ joj je, u startu, dala veliki beskamatni depozit. Uzela je, bez ikakve naknade, najbolje ekspoziture ZOP-a, a koje su u svojini države Srbije. Kasnije su i druge banke dobijale ZOP-ove ekspoziture, ali na manje atraktivnim lokacijama. Dobila je čak i epitet "nacionalna", a u njoj, verovali ili ne, država Srbija danas ima svega 10 odsto akcija. A, i do njih smo morali da dođemo kupovinom!?!

Posle mnogo izneverenih obećanja NBJ i same Štedionice, Vlada je, od mog Ministarstva zatražila da razmotri trenutnu situaciju sa Štedionicom i predloži hitne mere. Prvi efekat je da smo odložili ono što je trebalo da bude ulazak "na mala vrata" jednog inostranog partnera koji je kupovao akcije do 15 odsto, gle čuda, bez otvorenog poziva i nadmetanja i sa učešćem tačno ispod nivoa gde treba saglasnost NBS. Neko se ovde igra sa interesom države. Tako smo danas došli do situacije da su dva najveća akcionara štedionice neki "Mali kolektiv", izgleda vezan za Vuka Hamovića, i firma "Elim" - Beč, za koje se pretpostavlja da su povezane. Na ivici smo skandala ogromnih razmera. Ne može se od jednog dela države praviti pred našim očima kasica-prasica jednog ekonomskog interesa i jedne političke opcije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: