Četvrtak, 16.01.2003.

17:02

HRV o stanju ljudskih prava u zemljama bivše Jugoslavije

Izvor: B92

Default images

Nevladina organizacija Human Rights Watch u godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava u zemljama bivše Jugoslavije zaključuje da je svim državama zajednički nedostatak saradnje sa Hagom. Bosna, Hrvatska i Srbija same su procesuirale nekoliko slučajeva ratnih zločina, ali u sve tri države procedura je bila ozbiljno ugrožena. U izveštaju se dalje navodi da se kućama još nije vratilo oko milion i po izbeglica što rezultira time da se većina etničkog čišćenja čini nepovratna. Na teritoriji ovih zemalja, takođe, odvija se trgovina belim robljem, a sve tri države su optužene za loš tretman Roma. Kad je u pitanju izveštaj za Srbiju, uz navedeno, istaknuta je i uočena brutalnost policije.

Inače, nekad se  u vrhu ovakvih izveštaja nalazilo i stanje medija u Srbiji. Da se stvari ipak pomeraju pokazuje činjenica da je malo prostora posvećeno toj temi. Ono što je interesantno jeste da je ovaj put briga zbog ugrožavanja slobode medija iskazana za BK i Pink preko kojih, kako je navedeno, kabinet premijera Đinđić, oblikuje uređivačku politiku ove dve tv kuće. Bogdan Ivanišević iz Hjuman Rajts Voča u "Kažiprstu" B92 objašnjava ovakve ocene. "Jeste bio problem sa slobodom medija utoliko što su neki glavni elektronski mediji, doduše privatni, bili gotovo direktno uređivani iz kabineta nekih političkih predstavnika. Ne znam da li je u ovom trenutku to i dalje slučaj, ali je pre nekoliko meseci to definitivno bilo tako. U pitanju su bile TV BK i TV Pink", rekao je Ivanišević. Na primedbu novinarke Radija B92 da po svim standardima privatni mediji imaju pravo da propagiraju stavove vlade, Ivanišević je rekao: "Privatna televizija ima pravo da propagira šta hoće. Međutim, prema informacijama koje smo mi imali, nije se radilo samo o dobrovoljnom propagiranju određene političke opcije koja odgovara vlasniku ili nekome na televiziji, nego o direktnom uplitanju od strane onih kojima se ugađa na taj način."

Zoran Đinđić negira da vrši pritisak na medije. On je podsetio da su prilikom formiranja vlade ministri potpisali obavezu da neće vršiti pritisak na sudstvo, policiju i medije. Ocene Hjuman Rajts Voča da utiče na uređivačku politiku BK i Pink-a Đinđić ovako tumači: "Ja ne znam kako mi da zadovoljimo apetite svih svetskih nevladinih organizacija. Činjenica je da oni dobijaju svoje pare zato što postoje zemlje u kojima postoje problemi. Kada ne bi bilo zemalja sa problemima sa ljudskim pravima, sa problemima sa medijima, sa sudstvom, sa manjinama, onda bi možda nekoliko stotina hiljada ljudi u svetu izgubilo svoje jako visoke plate u različitim NGO-ima. I mi smo, u principu, opravdanje za njihovo postojanje. I sa njihovog stanovišta, bolje je da u Srbiji ima problema, jer onda oni dobijaju veće pare za svoje projekte koje rade. To je realnost, ali šta da radimo, ponekad smo i mi sami krivi, vraćam se na to, da onoliko koliko mi možemo da oklevećemo svoju zemlju, to ne može niko", rekao je Đinđić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: