Utorak, 27.07.2004.

08:44

Dogovor kuću gradi „na kukovo leto”?

Autor: D. Kolundžija

Default images

Srpski pokret obnove traži da se aktuelni saziv republičkog parlamenta proglasi ustavotvornom skupštinom, kako bi se pojednostavio postupak promene najvišeg pravnog akta

I pre nego što je izabran za predsednika Srbije, lider opozicione Demokratske stranke Boris Tadić odbacio je mogućnost rušenja Koštuničine Vlade. Sigurnost koja, navodno, dolazi s te strane, međutim, ne garantuje da se, s druge stane, Vlada neće sama urušiti: oslonjen tek na parlamentarnu podršku socijalista i s izrazito malim rejtingom u javnosti, kabinet premijera Koštunice konstantno potresaju unutrašnja neslaganja, ali još više snažan eho s blokiranih puteva i brojnih protesta i štrajkova diljem Srbije.

Član Predsedništva SPO-a Slobodan Živkucin ne spori da se Vlada suočava s velikim problemima, ali napominje da za nekoliko meseci mandata Koštuničin kabinet ipak nije mogao sve to da reši, pogotovo ne nagomilane probleme iz prošlosti. U izjavi “Dnevniku”, Živkucin ističe da, po raspoloženju u Skupštini Srbije, Vladu zasad niko nema nameru da ruši, te procenjuje da nove parlamentarne izbore “nije realno” očekivati pre proleća 2005. godine.

Kao, uostalom, i prethodna, i sadašnja vladajuća garnitura je u moru svojih predizbornih obećanja istakla i donošenje novog ustava Srbije. Najpre zbog predsedničkih, a sad zbog predstojećih lokalnih i pokrajinskih izbora, to pitanje je uz saglasnost skrajnuto na marginu političkih dešavanja, mada se teško može oteti utisku da se oko toga išta konkretno i uradilo. Na pasivnost skupštinskog odbora nadležnog za posao izrade ustava, kojem je kumovalo i odbijanje radikala da u tome učestvuju, Vlada je pokušala da utiče slanjem u proceduru svog nacrta ustava, koji je pridružen već postojećim, a koje su proteklih godina izradile stranke, strukovne organizacije i pojedinci.

Živkucin smatra da se na posao izrade novog ustava ponovo može prionuti najranije u oktobru, odnosno nakon septembarskih izbora. I pored svega, on je optimista da najviši pravni akt Srbije, koji bi nasledio onaj Miloševićev iz davne 1990. godine, može biti donet za mandata sadašnje Skupštine Srbije, samim tim i Koštuničinog kabineta.

– Novi ustav je temelj predizbornih obećanja i prioritet svih stranaka koje tvore Vladu Srbije – navodi naš sagovornik. – Ukoliko, pak, u tome ne uspemo, neće biti poljuljan samo naš kredibilitet, već i sama namera da se donese novi ustav, jer se ta priča i previše dugo ponavlja u predizbornim kampanjama.

On, međutim, ističe da ostvarivanje tog nauma ipak nije moguće bez šireg političkog konsenzusa, prevashodno o pitanju procedure donošenja novog ustava.

– Prema odredbama sadašnjeg Ustava, donošenje novog ustava gotovo je nemoguće, odnosno mogli bismo ga doneti “na kukovo leto”. Stoga je predlog SPO-a da se Skupština Srbije proglasi ustavotvornom skupštinom, kako bi se ta procedura pojednostavila – naveo je visoki funkcioner SPO-a, dodajući da o tom pitanju još ne postoji saglasnost.

S druge strane, radikali sumnjaju da je donošenje novog ustava moguće za vakta sadašnje vladajuće koalicije.

– Pa, ova vlada nema većinu ni za donošenje zakona, jer zavise od Dačića i njegovih socijalista, a kamoli dvotrećinsku većinu za donošenje novog ustava, izjavio je za “Dnevnik” funkcioner Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić. On je upozorio na to da je od novog ustava mnogo važnije rešavanje nagomilanih socijalnih problema građana.

– Šta će to novi ustav doneti bolje za radnika u Boru ili za proizvođača malina? – upitao je Mirčić.

On je još naveo da radikali neće krenuti u rušenje Vlade bez procene da li imaju podršku za takvu nameru. Istovremeno, izrazio je sumnju da bi se i demokrate upustile u tako nešto.

– DS će raditi samo ono što je Tadiću izdiktirano tokom njegovog boravka u SAD, i oni su po tom pitanju samostalni koliko i nova vlast u Iraku – rekao je Mirčić.

Bojan Pajtić: Ustav na jesen

Potpredsednik DS-a Bojan Pajtić smatra da bi novi ustav Srbije mogao biti donet “u vrlom kratkom roku, već na jesen”, i da predstojeći izbori tome ne bi trebalo da budu prepreka.

- Za DS je donošenje novog ustava prioritetno pitanje i mi ćemo dati snažan doprinos u okviru Pododbora za pisanje ustava, kako bi on bio donet što pre – naveo je Pajtić, ističući da dinamika rada tog tela zavisi ponavjiše od njegovog predsednika.

On je ocenio da bi novi ustav trebalo doneti uz što širi konsenzus političkih stranaka “jer je to osnovni preduslov da bi on bio dugovečan”. Potpredsednik DS-a, međutim, kaže da po sadašnjem stanju stvari radikali nemaju nameru da učestvuju u tom poslu, ali dodaje da i bez njih postoji potrebna skupštinska većina, doduše tesna, za izglasavanje najvišeg pravnog akta u parlamentu. Pajtić je ponovio i da DS neće pokretati pitanje poverenja Republičkoj vladi jer bi to, po njegovim rečima, dovelo do izvesne destabilizacije političkih prilika u zemlji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: