Sreda, 07.07.2004.

16:36

Blair konačno priznao: “Možda nikada nećemo pronaći oružje za masovno uništenje”

Autor: Andrew Grice

Default images

Tony Blair juče je prvi put priznao da oružje za masovno uništenje u Iraku možda nikada neće biti pronađeno, i u jednom neverovatnom zaokretu, čak nagovestio da je Saddam Hussein možda uništio svoj arsenal.

Premijer, koji je ranije odbacivao ideju da je Saddamovo oružje uništeno i nazvao je “potpuno apsurdnom”, rekao je parlamentarnom komitetu: “Moram da prihvatim da nismo pronašli oružje i da ga možda nikada nećemo ni pronaći. On ga je možda sklonio i sakrio, ili možda čak i uništio. Ne znamo”. 

Blair je konačno izneo svoje priznanje nakon što je, još od prošlogodišnjeg konflikta, insistirao da će oružje na kraju biti otkriveno i da su predratni obaveštajni podaci bili tačni. On je, međutim, odbio da udovolji sve glasnijim zahtevima da se izvini zbog rata u Iraku, i ostao pri stavu da je bilo ispravno ukloniti Saddama – kako je rekao -  “zlu osobu” i “tiranina”, kojeg se svet hvala bogu oslobodio.

Njegov potez je u Vestminsteru protumačen kao preventivni napad pred objavljivanje Butlerovog izveštaja o predratnim obaveštajnim podacima, koji će biti obnarodovan kroz nedelju dana. Očekuje se da će u tom izveštaju biti kritikovane obaveštajne službe, kao i način na koji je vlada koristila njihove materijale. Očekuje se da će Blair priznati da je bilo grešaka, ali i da će braniti odluku da se svrgne Sadam.

Tokom jučerašnjih dva i po sata odgovaranja na pitanja parlamentarnog komiteta, Blairu je postavljeno pitanje da li je bila greška to što je pred rat oružje za masovno uništenje toliko isticano u prvi plan, umesto promene režima. On je odgovorio: “Mislim da je vrlo važno da se ne ode u drugi ekstrem, pa da se kaže: ‘Pošto nismo pronašli zalihe oružja za masovno uništenje, on nije ni bio pretnja.” Insistirajući da je Sadam kršio rezolucije UN, on je rekao: “Bio sam vrlo, vrlo siguran da ćemo pronaći oružje”. Dodao je: “Zaista verujem da je oružje bilo tamo, i to je bio razlog da se međunarodna zajednica udruži”.

U Americi je izašlo na videlo da je istraga u Senatu otkira dokaze da je CIA pred rat imala iskaze rođaka iračkih naučnika, prema kojima je Bagdad napustio programe naoružanja. Ali, prema zvaničnicima, CIA nije ovu informaciju prosledila predsedniku Georgeu Bushu.

Postojanje tajne predratne operacije CIA-e da ispita rođake iračkih naučnika otkrio je Komitet o obaveštajnoj službi pri američkom Senatu. Ovo telo je istraživalo na koji način je Vlada koristila predratne obaveštajne podatke o iračkom nekonvencionalnom oružju, a ove nedelje trebalo bi da bude objavljen njegov opširan izveštaj o prvoj fazi istrage.

Očekuje se da će izveštaj izneti oštre optužbe na račun CIA-e i njenih šefova, zbog neuspeha da shvate da dokazi koje su prikupili nisu opravdavali njihovu procenu da je Saddam imao nedozvoljeno oružje.

Neki laburistički poslanici su pozdravili Blairove opaske, ali to nije bilo dovoljno za njegove kritičare koji se protive ratu. Charles Kennedy, lider Liberalnih demokrata, kaže “Premijer slabi svoju poziciju i poziciju svog kabineta tako što odbija da prizna ono što svi prihvataju, a to je da nije postojala ozbiljna pretnja od oružja za masovno uništenje u Iraku”.

“Kada je Jeremy Greenstock, bivši britanski izaslanik u Iraku, spreman da se pojavi na televiziji i pošteno to prizna, premijer jednostavno izgleda glupavo. Vreme je da se pomiri sa realnošću”.

Michael Ancram, ministar spoljnih poslova Vlade u senci, kaže: “Tokom priprema za rat, Blair je bio potpuno svestan pretnje koju je predstavljo Irak. Kako su vojne operacije odmicale, on je jasno stavio do znanja da je razlog za rat “da se Saddam Hussein skloni sa vlasti, a da se Irak očisti od oružja za masovno uništenje”. Ukoliko su ove reči bile iskrene, onda premijer duguje zemlji potpuno objašnjenje”.

Blair je na jučerašnjem saslušanju rekao da Britanija ne poseduje “mašineriju” koja bi obezbedila da preostali britanski pritvorenici u bazi Gvatanamo ne budu pretnja za bezbednost ukoliko budu pušteni. On je potvrdio da je pitanje tih zatvorenika pokrenuto na nedavnom sastanku sa Bushom, ali je rekao da ne veruje da je “nerazumno” to što SAD nameravaju da ih drže sve dok Britanija ne pruži dokaze da oni neće predstavljati pretnju bezbednosti.

Premijer je branio blisku vezu koju ima sa predsednikom Bushom, rečima da bi druge zemlje “dale svoje sve" za tako nešto.

Premijerovo povlačenje...

“Obaveštajni podaci su jasni: Saddam i dalje veruje da je njegovo oružje za masovno uništenje od ključne važnosti kako za internu represiju, tako i za spoljnu agresiju” - 25. februar 2003.

“Traže od nas da prihvatimo da je, suprotno svim obaveštajnim podacima, Saddam odlučio da uništi to oružje. Tvrdim da su takve tvrdnje potpuni apsurd” 18. mart 2003.

“Ne mogu da prihvatim da su svi obaveštajni podaci bili pogrešni. Ni malo ne sumnjam da ćemo naći dokaze o programima oružja za masovno uništenje” 8. jul 2003.

 “Moram da prihvatim da ga nismo našli i da ga možda nikada nećemo naći. Saddam je možda sklonio i sakrio, ili čak uništio to oružje” 6. jul 2004.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: